‘Uluslararası Türk Ebru Tarihi Sempozyumu’ yapıldı

Hakan Tosun

 

 

İstanbul Üniversitesi ve Kültür Ocağı Vakfı’nın birlikte düzenledikleri “Uluslararası Türk Ebru Tarihi Sempozyumu”, 6-7 Aralık 2013 tarihlerinde, İÜ Güzel Sanatlar Bölümü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

İki gün süren sempozyumda 20 tebliğ sunuldu. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ve kurumlarından gelen katılımcılar, ebru sanatını, geçmişten günümüze farklı yönleri ile ayrıntılı şekilde ele aldılar.
Sempozyumda yapılan her oturum, ebruya emek vermiş bir sanatçıya (Necmeddin Okyay, Christopher Weimann, Nusret Hepgül, Süheyl Ünver, Hatip Mehmed Efendi, Seyh Ethem Efendi, Mustafa Düzgünman) adandı.

 

Sempozyum kapsamında KOCAV’ın katkılarıyla hazırlanan “Osmanlı Arşivinden Seçme Ebrular Sergisi” de katılımcıların beğenisine sunuldu. Türk ebru sanatını ve kültürünü ortaya koyan sempozyumu, öğrenci ve öğretim üyeleri ilgiyle izlediler.

 

Sekretaryasını Yavuz Tiryaki’nin yaptığı Sempozyum’un Akademik Kurulu’nda şu isimler yer aldı: Nil Baydar, Ahmed Vefa Çobanoğlu, Mustafa Hakkı Ertan, Gürcan Mavili, Selçuk Mülayim, Aras Neftçi, Zübeyde Cihan Özsayıner, Zeynep Tarım.