Uluslararası Selanik Film Festivali 55 yaşında

AJANS ÜNİVERSİTE

Avusturyalı Yönetmen Götz Spielmann’ın başkanlığını yaptığı jürinin değerlendireceği Altın ve Gümüş İskender ödüllü Uluslararası Yarışma filmleri ilk ve ikinci filmlerden oluşan programda ‘Kabile / Plemya’ dikkat çekiyor. Myroslav Slaboshpytskiy imzalı yapım, 19 yaşındaki Sergey’in sağır ve dilsizlerin devam ettiği yatılı okuldaki hayatta kalma mücadelesini diyalogsuz ve alt yazısız olarak anlatmayı seçmiş. ‘Açık Ufuklar’ başlıklı bölüm dünya festivallerinden 40 filmi ağırlıyor. Türkiye’de 14. Filmekimi’nde ilgiyle karşılanan ‘Turist / Force Majeure’ ve ‘Jessica Hausner’in 19. yüzyıl Alman romantiklerinden Heinrich von Kleist’ın gerçek hikâyesi üzerine ilgiye değer denemesi ‘Çılgın Aşk /L’Amour Fou’ bu bölümde yer alıyor. Festivalin açılış filmi, Cannes şenliğinin ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünün büyük ödülünü kazanan ‘Beyaz Tanrı / Fehér Isten’.

Festivalin Balkan sinemasına ayrılmış geniş bölümünde Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’, Kaan Müjdeci’nin ‘Sivas’ı ve Serhat Karaaslan’ın ‘Dondurma’sı da yer alıyor. Corneliu Porumboiu’nun son filmi ‘İkinci Oyun / Al Doilea Joc’ yine bu bölümün ilgiye değer yapımlarından. Festival bu yıl Hanna Schygulla’yı misafir ediyor. Sanatçının Rainer Werner Fassbinder ile çektiği üç film, ‘Petra von Kant’ın Acı Gözyaşları’, ‘Maria Braun’un Evliliği’ ve ‘Lili Marleen’ programa dahil edilmiş. 7 Kasım’da festivalin ana salonu Olympion’da sinema sanatına katkıları nedeniyle kendisine özel bir ödül sunulacak. Festival 9 Kasım’da sona erecek.

Yunan sinemasının 100. yılına özel yapılan seçkide; Michael Cacoyannis’in 1955 yapımı Stella’sı, Theo Angelopoulos’un dört saatlik dev eseri ‘Kumpanya / Thiassos’ (1975), Yorgos Lanthimos imzalı bizde de çok sevilmiş yakın tarihli ‘Köpek Dişi / Kynodontas’ öne çıkıyor.

KAYNAK: http://www.evrensel.net