Uluslararası Sanatçı Filmleri İstanbul Modern’de

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Modern, güncel video sanatına odaklanan ve görsel sanatçıların hareketli görüntü, animasyon ve filmlerini dünyanın farklı köşelerine taşıyan Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programına kısa süreli sergiler salonunda yer veriyor.

Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlatılan program yedinci yılında farklı coğrafyalardan 17 sanat kurumunun ortaklığıyla düzenleniyor. Ortaklar her yıl ülkelerinde öne çıkan bir sanatçının yeni bir çalışmasını seçerek diğer ortaklarla paylaşıyor. Davet edilen sanatçıların videoları, program ortakları tarafından yürütülen küratöryel çalışma sonrasında, tematik gösterim ya da sergilerle izleyiciye sunuluyor. İstanbul Modern, Artists’ Film International’a geçmiş yıllarda Türkiye’den Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu ve Bengü Karaduman’ın videolarıyla katılmıştı.

2014 yılında Burak Delier’le çalışarak “Kriz ve Kontrol” adlı videosunun ortak kurumlarda gösterilmesini sağlayan İstanbul Modern, 2015 yılı için Vahap Avşar’ı “Arguvan Yolu” adlı videosuyla davet etti. Sergide bu iki video yerleştirmenin yanı sıra, 15 ülkeden son iki yılda programa katılan sanatçıların çalışmaları tematik seçkilerle projeksiyon ve ekranlarda gösteriliyor. Sergi kapsamında video sanatı ve sanatçı filmleri hakkında söyleşi ve sunumlar da düzenleniyor.

Kaynak: istanbulmodern.org