“Uluslararası Önleyici Koruma Sempozyumu” Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Sümeyye YAMAN
FOTOĞRAF – Ozan ÖZEN

 

Cumhurbaşkanlığı’nın desteğiyle düzenlenen ‘Uluslararası Önleyici Koruma Sempozyumu’ İstanbul Üniversitesi’nde (İÜ) gerçekleştirildi

 

İÜ Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda 9 Haziran Pazartesi günü yapılan sempozyumun açılışına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ile çok sayıda akademisyen katıldı. Sempozyumun koordinatörlüğünü Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Başkanı Kasım Yekeler yaptı.

 

_DSC0121

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Başkanı Kasım Yekeler, “Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanat eserlerine yaklaşımda ilerlemeler gerçekleştirildi. Son dönemde Sayın Hayrunnisa Gül Hanımefendi öncülüğünde ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla birçok restorasyon projesi gerçekleştirdik. Tabii bu çalışmalar gerçekleştirilirken tek başımıza da yapmak istemedik.  Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız, TBMM Milli Saraylar, üniversitelerimiz ve diğer bütün kurumlarımızın katılımlarıyla birçok görüşmeler ve çalışmalar yaptık” diyerek sanat eserleriyle ilgili önemli konunun restorasyondan ziyade eserlerin korunması olduğunun altını çizdi. Yekeler, restorasyonları ve konservasyonları yapılan eserler hakkında kısa bir görsel sunum yaptı.

 

 

_DSC0172

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sempozyuma ev sahipliği yapmaktan dolayı onur ve mutluluk duyduğunu dile getiren İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, “Üniversite olarak kültürel mirasımızın hazinelerini gelecek nesillere aktarabilmek ve bunun için her düzeyde nitelikli uzman yetiştirme amacıyla 1993’te Taşınabilir Kültür Varlıkları ve Onarımı bölümünü İstanbul Üniversitesi’nde kuruldu. Öğrencilerimize konservasyon ve restorasyon konularında iyi eğitim vermek ve uygulama becerilerini geliştirmek temel hedefimiz. Yurtdışında birçok üniversitenin bünyesinde gerçekleştirilen konservasyon ve restorasyon çalışmalarının ülkemizde ilk kez üniversitemiz tarafından yapılmakta olması arkeolojik anlamdaki cennet olan ülkemizde yürütülecek diğer çalışmalar için hem bir timsal hem de ekol olacaktır” dedi ve   üniversitelerin kentin  kimliğini oluşturan kültür miraslarına sahip çıkması gerekliliğini vurguladı.

 

 

_DSC0197

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sempozyumda Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ve Cumhur Başkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen konuşmalarını yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Kültür Bakanlığı Sanat ve Devlet Müziği Topluluğu müzik dinletisi gerçekleştirdi.

 

 

_DSC0203