Uluslararası Öğrenci Ofisi Tanışma Toplantısı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR

Tanışma toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Uluslararası Öğrenci Ofisi’ni ve İstanbul Üniversitesi’ni tanıtan film gösterimi yapıldı. Selamlama konuşmalarını yapmak üzere ise kürsüye ilk olarak Uluslararası Öğrenci Ofisi Başkanı Doç. Dr. Faruk Taşcı davet edildi. Başka bir ülkede öğrenci olmanın zorluklarından bahseden Doç. Dr. Taşcı, iki yıl yurt dışında öğrenci olarak bulunduğunu ve bu sebeple de öğrencilerin yaşadığı sıkıntıları anlayabildiğini vurguladı.

DSC_0072

“Eldeki verilere göre 8000’e dayanan bir öğrenci kitlemiz var, bu öğrenci kitlesinin ihtiyaçlarının farkındayız” diyen Doç. Dr. Taşcı, yeni bir hareketlilikle bir ekip ve yapılanma oluşturmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Problemlerini dile getirmek adına öğrencileri ofisine davet eden Doç. Dr. Taşcı, “Gelin ki sorunlarınızı yakından görmeye çalışalım” dedi. Önümüzdeki dönemlerde anket yapacaklarını duyuran Doç. Dr. Taşcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sizleri daha fazla birbirinizle buluşturma gayreti ve kararlılığındayız.”

DSC_0081

“Her Gününüzü Verimli Geçirin”                                                                   

Doç. Dr. Taşcı’nın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise sözlerine şu şekilde başladı: “Türkiye’nin en başarılı gençlerini yetiştiriyoruz. Üniversitemiz mezunları arasında, bulundukları ülkelerde devlet başkanlığına kadar yükselmiş olan kıymetli mezunlarımız var.” İÜ imkanlarının uluslararası platformda sunulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ak, sorumluluk sahibi gençlerin dünyayı yeniden şekillendireceğini söyledi. Uluslararası veri tabanlarına ulaşılabilmesi için her yıl 4 milyon TL bütçe ayırdıklarını belirten Prof. Dr. Ak, “Amacımız sizlere dünyanın bilgisini kesintisiz ve zamanında sunabilmektir” dedi. İstanbul Üniversitesi’nin ve İstanbul’un öğrencilere sunduğu fırsatlardan yararlanılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ak, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Her gününüzü verimli geçirin.”

Uluslararası öğrencilerin hazırlamış olduğu şiir dinletisi ile devam eden toplantı, hediye çekilişinin ardından sonlandırıldı.

DSC_0140