Uluslararası Öğrenci Günü etkinliği gerçekleştirildi

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde Fenerbahçe, İstanbul Üniversitesi BGD’yi 58-45 yendi.– Esra Mutlu

Fotoğraf- Burcu Güler- Emre Eser

 

Uluslararası Öğrenci Birimi tarafından hazırlanan Uluslararası Öğrenci Günü etkinliği İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Birimi’nin yabancı öğrencileri ötekileştirmemek, yerli öğrencilerle kaynaşmalarını sağlamak amacıyla hazırladığı Uluslararası Öğrenci Günü etkinliği, hazırlanan ülke masalarının ziyareti ile başladı. İran, İspanya, Uygur Türkleri, Cibuti, Makedonya, Moldova gibi birçok ülkeye ait masada kültür simgeleri yer aldı. Etkinliğe İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer de katıldı.

 

İran İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Amini, “İstanbul Üniversitesi’ne böyle bir etkinlik hazırladıkları için teşekkür ederim. Biz bu tür etkinlikleri kültür alışverişi olarak algılıyoruz ve değer veriyoruz.” dedi ve İran’ın masasında yer alan ürünlerin İran İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteği ile getirildiğini ekledi.

 

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Birimi’nin kuruluşu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Danışmanı Prof. Dr. Zeynep Çiğdem Kayacan, “İstanbul Üniversitesi bu tür bir ofise sahip olan az sayıda üniversiteden birisi. Öğrenci işlerinin içinde yer alan alt bir birim olarak kuruldu. İleriye dair daha geniş planlar yapmak istiyoruz. Uluslararası öğrencilerin tüm işlemlerini orada yapmak niyetindeyiz. Uluslararası öğrencilerin sosyal sorunlarını, barınma, oturma gibi problemleri ile ilgilenmek planlarımız arasında var. Bu konuda YÖK’ün de teşvikleri var.” dedi.

 

Etkinlik açılış konuşması İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Samet Shabani’nin konuşması ile başladı. “Herkesin gelişi farklı olsa da İstanbul Üniversiteli olmak ayrıcalıktır.” diyen Shabani Türkçe’yi öğrenirken yaşadığı zorlukları anlatıp, desteklerini esirgemeyen Yard. Doç. Dr. Birsen Koldemir’e teşekkürlerini sundu.

 

Shabani’den sonra kürsüye çıkan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Carolina Güneş, Erasmus programı ile ilk kez gelişini ve sonraki yıllarda öğretim üyesi olarak kabul edilişini anlattı. İstanbul Üniversitesi’nde çalışma imkânı bulduğu için kendini şanslı hissettiğini belirtti.

 

Güneş’in konuşmasından sonra ise farklı fakültelerde okuyan öğrencilerin röportajlarından oluşan video katılımcılara izletildi. Bu videoda farklı fakültelerdeki öğrencilerin İstanbul Üniversitesi’ne, Türkiye’ye ve Türkçeye, buradaki arkadaşlıkları, ilişkilerine dair yorumları ve düşüncelerine yer verildi.

 

Videonun ardından kapanış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu yaptı. Güloğlu, etkinlikte emeği geçenlere teşekkürlerini iletip, yabancı öğrencilere sahip oldukları için mutlu olduklarını belirtti ve onların sorunlarını çözmek için uğraşacaklarını sözlerine ekledi.

DSC_0039

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0048

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0080

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0063

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0092

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0097

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0050