Uluslararası Kataliz Konferansı Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Üniversitesi ve Kataliz Derneği iş birliğiyle, Bursa Teknik Üniversitesinin (BTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası Kataliz Konferansı” sona erdi. Konferansın açılış sunumunu gerçekleştiren ve alanında dünyanın öncü isimlerinden biri olan Almanya’daki Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Joachim Sauer, konferans hakkında görüşlerini aktardı.

Prof. Dr. Sauer, konferansın çok önemli bir etkinlik olduğunu belirterek, “Organizasyon tam anlamıyla mükemmeldi. Bursa Teknik Üniversitesine teşekkür ediyorum. Önemli, ilgi çekici ve faydalı bilimsel görüşmelerde bulunduk. Genç bilim insanlarının da hazırladığı oldukça etkileyici sunumlar vardı, çok beğendim ve yararlı buldum.” diye konuştu.

Konferansın Organizasyon Komitesi Başkanlığını da yürüten İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürkaynak ise şunları kaydetti: “Organizasyon gayet güzel geçti, İstanbul Üniversitesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde böyle bir etkinlik gerçekleştirmiş olmaktan çok memnun olduk. Oturumlar boyunca özellikle genç akademisyenlerimizin çalışmaları ve sunumları, yeni jenerasyonun gelişimini görmek adına bizleri mutlu etti. Tüm misafirlerin izlenimleri çok iyi, özellikle yabancı misafirlerimiz çok memnun kaldılar. Elit bilim insanlarının çalışmalarını takip edebilmek için böylesi kongrelerin yaygınlaşmasını diliyorum.”

Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur ise Kimya Mühendisliği Bölümü olarak, Uluslararası Kataliz Konferansı ile alanlarının en öncü bilim insanlarını üniversitelerinde ağırlamaktan memnun olduklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Çopur,  üniversitelerinde buna benzer bilimsel etkinliklerin diğer alanlarda da devam edeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Gerek sunulan bildirilerin kalitesi, gerekse hem genç hem de tecrübeli bilim insanlarının bir araya gelerek paylaşımda bulunabilmesi açısından katalizörler konusundaki gelişmeleri ve en yeni bilimsel çalışmaları, direkt olarak araştırmacıların kendilerinden takip etme şansı bulduk. Bursa Teknik Üniversitesi olarak uluslararası çaptaki böylesine büyük ve önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmış olmaktan da mutluluk ve gurur duyuyor, konferansın gerçekleşmesinde pay sahibi olan İstanbul Üniversitesine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

ABD Ohio State University Kimya ve Biyomolekül Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Özkan da konferansın tüm detaylarının düşünüldüğü ve çok iyi organize edildiğini söyledi.

Hollanda Utrecht Üniversitesi İnorganik Kimya ve Kataliz Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Krijn P. de Jong  ise programın tümünü çok faydalı bulduğuna dikkati çekerek, “Hem genç araştırmacıların hem de tecrübeli bilim insanlarının çok iyi bir sentezi ile oluşan sunumları takip etmekten büyük keyif aldım. Genç araştırmacıların da nasıl aktif olabileceğini görmüş olduk. Bildirilerde sunulan spesifik bilgilerin tüm konuşmacı ve katılımcılar için oldukça faydalı olduğuna inanıyorum. Gerek soru-cevaplar ile gerekse 3 gün boyunca yapılan karşılıklı görüşmelerle konferansın tüm katılımcılara çok iyi fırsatlar sunduğuna şahit olmaktan mutluluk duyduk” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA