Uluslararası İtalyan Dili ve Edebiyatı Sempozyumu Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

“Binyılımız için öneriler: Postmodernizm ve Küreselleşme arasında İtalyan Edebiyatı” başlığıyla düzenlenen sempozyumun açılış töreninde İÜ İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Gören, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, İstanbul İtalyan Başkonsolosu, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdür Vekili konuşma yaptı.

DSC_0002

Etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Gören, etkinliğin yapılacağı iki gün boyunca İtalyan dilinin güncel ikliminin ve esaslarının tartışılacağını belirtti ve etkinliğin yapılmasına katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Konuşmasının başında Edebiyat Fakültesi’nin tarihini anlatan Prof. Dr. Özkan, “İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümü her geçen gün biraz daha gelişim kaydediyor. Gittikçe yaygınlaşan bir şekilde etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlik de, bu çerçevede düzenlenmiş bir toplantıdır” diyerek etkinliğin destekçilerine teşekkürlerini sundu.

İstanbul İtalyan Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo ise, etkinlik sayesinde İtalyan Dili ve Edebiyatı’nın tartışılabileceğini söyleyerek, “Bu etkinlik Çağdaş İtalyan Edebiyatının farklı bir şekilde incelenmesine imkan veriyor. İtalyanca bugün değerli diller arasında yer alıyor ve Türkiye ve İstanbul için önemli bir yeri var. Türkiye’deki okullar da İtalyanca öğrenilmesi için vektörler arasında” dedi.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdür Vekili Maria Luisa Scolari de konuşmasında etkinliğe katılımdan ve İtalyan Kültür merkezi ile İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünün işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Simultane çeviri yapılan ve yarına kadar sürece olan etkinliğin programına buradan ulaşabilirsiniz.