“Uluslararası İsa Yusuf Alptekin Sempozyumu” Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE-Kasım BALTACI, Devrim ÇIRPAN

Uluslararası İsa Yusuf Alptekin Sempozyumu’nun aynı zamanda moderatörlüğünü de yapan İÜ Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul açılış konuşmasını yaptı.

Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Eser Türkistanlı Saka ve İsa Yusuf Alptekin’in oğlu Erkin Alptekin’in protokol ve selamlama konuşmalarıyla ilk oturum başladı. “Tanıyanların Gözünden İsa Yusuf Alptekin Oturumu”na İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Azmi Bilgin başkanlık yaptı.

IMG_6971

Oturumda konuşan eski milletvekili ve İÜ İktisat Fakültesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, İsa Yusuf Alptekin’in ‘Doğu Türkistan Davası’ için yaptıkları çalışmaları, ulusal ve uluslararası camiadan devlet adamlarıyla nasıl ilişkiler kurduğundan söz etti. Ayrıca İsa Yusuf Alptekin için de ‘ahide bir şahsiyet’ ifadelerini kullandı.

IMG_6993

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve eski milletvekili Prof. Dr. Abdul Ahat Andican ise İsa Yusuf Alptekin’in Doğu Türkistan Davası’nın sözcüsü olduğunu ifade etti. “İsa Yusuf Alptekin eşittir Doğu Türkistan” diyen Prof. Dr. Andican, İsa Yusuf Alptekin’in bu meseleyi anlatırken saf ve anlaşılır bir dil kullandığını belirtti.

IMG_7019

Eski milletvekili ve Milli Türk Talebe Birliği eski Genel Başkanı Rasim Cinisli de İsa Yusuf Alptekin’in çok zeki bir siyasi şahsiyet olduğundan bahsetti. Onunla birlikte Türkiye içinde yaptığı seyahatlerden de söz eden Cinisli, yaşamının son günlerinde görme yetisini kaybetmesine rağmen bunu etrafındakilere hiçbir zaman belli etmediğini söyledi.

IMG_7063

Oturumun son konuşmacısı İÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, Doğu Türkistan Davası’nda ilk kez böyle bir kalabalığa hitap ettiğini kaydetti. Özellikle İsa Yusuf Alptekin döneminde Doğu Türkistan’ın uluslararası camiadan destek alamadığını ifade eden Prof. Dr. Donuk, “Çin geçmişten bu yana sahip olduğu toplumları Çinlileştirmeye çalışıyor ancak İsa Yusuf Alptekin buna şiddetle karşı çıkan bir liderdir” dedi ve ‘İsa Yusuf Alptekin Özel Oturumu’ sona erdi.

IMG_7058

Sempozyuma oturumlarla devam edildi.

Sempozyumdan kareler