Uluslararası Güvenlik Sorunları Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Shaima MOBAREZ

İÜ Rektör Vekili, Büyükelçi, öğretim üyeleri ve konukların katılımıyla düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Kore Büyükelçisi Cho Yun-Soo yaptı. Kore ve Türkiye’nin tarihi ilişkilerini değerlendiren Büyükelçi Cho Yun-Soo, “Türkiye’nin en eski üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’nde bulunduğumdan gurur duyurum. Türkiye IŞİD, PKK gibi örgütlerin dünyada büyük bir tehdit haline dönüşen bir dönemde 3 milyon sığınmacıya korunma imkânı tanıyor” dedi.

Kore Yarımadası’nı Kuzey Kore’nin tehdidinden ve Kore- Orta Doğu sorunlarından bahsedilmesinin ardından İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Bayram Mert Savrun söz aldı. Rektör Vekili Prof. Dr. Savrun, Kore ve Türkiye milletinin arasındaki dostluğun ortak tarihlerinin izlerini taşıdığını savaş ve barıştaki birlikteliğinin iki toprağın başarılı ortaklığının zeminini oluşturduğunu belirtti. Prof. Dr. Savrun, “Kore ve Türk devletlerinin iyi ilişkileri halkların birbirlerine olan saygısı ve sevgisi ile de desteklenmiştir” şeklinde konuştu.

“Üniversitemiz Kore’ye olan akademik ilişkilerini azami önem göstermektedir. Devam eden 7 ikili anlaşmamız çerçevesinde düzenli olarak yürüyen öğrenci, öğretim üyesi değişimlerimiz bulunmaktadır” diye konuşan Prof. Dr. Savrun, bunun dışında dünyada Güney Kore de dâhil olmak üzere 52 ülkede 72 sınav merkezinde yabancı öğrenci sınavının yapıldığını söyledi.

Güvenliğin günümüzde dünyada tüm ülkelerin en önemli sorunu haline geldiğini, Kore ve Türkiye coğrafi konular nedeniyle önemli güvenlik riskini taşıdığını, bu nedenle bölgeler ve dünya dengelerinin iyi tanımlanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Savrun “Hepimiz bilmeliyiz ki bu sorunlar dünyanın farklı yerlerinde yaşansa da çözümleri dost ülkelerin beraber hareket etmesi ile mümkündür” diyerek sözünü noktaladı.

Hem tarihi hem de güncel perspektifle dünyanın iki farklı bölgesinde yaşanan sorunların değerlendirildiği program, Kore Yarımadası ve Kuzey Doğu’da Barış ve Refah, Kuzey Kore’nin Nükleer Tehdidi Karşısında Güney Kore’nin Stratejisi, Arap Dünyasında Güvenlik Sorunları ve Suriye Meselesi, Bölgesel Güvenlik Sorunları ve Türkiye Perspektifi başlıklarıyla devam etti.