Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Başlıyor

3 DALDA ÖDÜL

Festivalin yarışma bölümü, “Profesyonel”, “Amatör” ve “Süha Arın Özel Ödülü” olmak üzere 3 ayrı dalda düzenleniyor. Bu sene profesyonel dalda, birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL ve üçüncüye 5 bin TL; amatör dalda, birinciye 6 bin TL, ikinciye 4 bin TL ve üçüncüye 3 bin beş yüz TL verileceği belirtildi. Süha Arın Özel Ödülü ise, 2 bin beş yüz TL olarak belirlendi.

Festival kapsamında ayrıca, “Ustaya Saygı” konulu bir söyleşi, ahilik kültüründeki ustaların dâhil olacağı bir ustalarla söyleşi ve Safranbolu’nun kardeş şehirlerden heyetlerin katılacağı bir kültür paylaşım toplantısı düzenlenecek. Kültürel ve sanatsal etkinlikler kapsamında ise, “Geçmişe Yolculuk” etkinliğinde, ahilik ustaları ziyaret edilecek, ustalar dükkânlarında ve sokakta hünerlerini sergileyecekler; 15. Yıl Ustaya Saygı konulu, 15 Eylül’den itibaren elemeyi geçen belgesel film gösterimleri gerçekleştirilecek.

19 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Festival akışıyla ilgili de bilgiler veren Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, 19 Eylül Cuma günü, şehitlik önünden başlayacak festival yürüyüşünün Kazdağlıoğlu meydanında sona ereceğini belirterek; “Yol güzergahında sergi açılışı yapacağız. Etkinliklerimizin pek çoğu çarşımızda ve Kıranköy’de gerçekleşecek. Cumartesi günü Mustafa Ceceli konserimiz var; tüm Safranboluluları hatta tüm Türkiye’yi bekliyoruz. Altın Safran Belgesel Film Festivali ve fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini sunacağımız ödül gecesini konserin önüne aldık. Son gün ise, Şefik Dizdar’ın restore ettirdiği Zalifre konağa, en iyi restore edilen ev plâketini çakacağız. Ulusal ve uluslararası medyaya festivalin yürütülmesi sırasında önemli aktarımlarımız olacak” dedi.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi