Uluslararası 1. Disiplinler Arası Seramik Sanat Çalıştayı İÜ’de Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP

Açılış konuşmasını yapan İÜ TBMYO El Sanatları Bölümü Seramik Cam ve Çinicilik Programı Öğretim Görevlisi Özlem Özer Tuğal, konuşmasında düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Ekim ayında başlamış olduğumuz projede birçok engelli ve engelsiz arkadaşımız çalıştı. Birlikte çok güzel vakitler geçirdik. Daha sonra hocalarımız da bize eşlik etti. Sonunda yapmış olduğumuz eserleri İstanbul Üniversitesine hediye etmek istedik.  Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün mutlaka buluşacağız.”

Özlem Özer Tuğal’ın ardından konuşma yapan İÜ ENUYGAR Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın ise konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Sanat projemizde ‘Herkes İçin Sanat’ temasını belirledik. Birlikte gerçekleştirilen kültürel ve sanatsal etkinliklerin insanları ve toplumları kaynaştıran, aidiyet duygularını kuvvetlendiren bir etkisi de var. Biz bu projede görme yetisi olmayan bir öğrencimizle çalıştık. Kendisinin eserlerini sergi boyunca gözlemleyebilirsiniz.”

Daha sonra İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunlara değindi: “Öncelikle bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu proje de hem Üniversitemiz mensuplarını hem de farklı Üniversitelerden hocalarımızı bir araya getirdi. Yine projede engelli ve engelsiz öğrencilerimiz birlikte çalıştılar. İstanbul Üniversitesi Salonları’nda yer alan çok özel desenleri bugünün bakış açısı ile yorumlayarak günümüze taşınmasında çok önemli bir çalışmaya imza attılar” diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, sanatçılara ve sergiye katkıda bulunan katılımcılara teşekkür belgelerini takdim etti.

Yürütücülüğünü İÜ ENUYGAR Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu’nun yaptığı projenin koordinatörlüğünü İÜ TBMYO El Sanatları Bölümü Seramik Cam ve Çinicilik Programı Öğretim Görevlisi, İÜ ENUYGAR Yönetim Kurulu Üyesi ve İÜ ENUYGAR Sanat Atölyesi Proje Koordinatörü Özlem Özer Tuğal’ın üstlendiği projede farklı fakülte ve birimlerden öğretim üyeleri, öğrenciler ve sanatçıların birlikte çalışarak katkı sundukları 400 karodan oluşan 16m büyüklüğündeki seramik pano, cam ve çini gibi eserlerden oluşan sergi, rektörlük binası sergi salonunda yapılan açılış konuşmalarının ardından sanat severlerin izlenimlerine sunuldu.