Ülke Tanıtım Günleri-Kazakistan Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Shaima MOBAREZ

Program Uluslararası Öğrenci Ofisi’nin hazırlamış olduğu tanıtım programı ile başladı. Ardından Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Faruk Taşçı söz aldı. “Köklü bir üniversiteyiz. Köklü olmanın gerektirdiği muazzam bir birikim ve muazzam bir avantaj var, yeni olmanın gerektirdiği yeni bir tecrübesizlik. Biz köklü tarafından meseleye bakıp yeni olan eksiklikleri zamanla bertaraf edeceğimizi söylüyorum” şeklinde konuşan Doç. Dr. Taşçı “8 bine yakın öğrencimiz var. Onların gönüllerini yapmak için varız” dedi.

Uluslararası Öğrenci Ofisi tarafından yapılmakta olan İstanbul Kültür Gezisi, Boğaz Turu ve Bölgesel Tanışma Kahvaltı programları hakkında bilgi verilmesinin ardından İstanbul Üniversitesi tanıtım filmi izlendi.

Törende konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Uluslararası öğrencileri bünyesinde barındıran üniversitelerin, ülke tanıtım programlarını çok yapması beklenirdi” diyerek bunun başlatılmış olmasının bir değer olduğunu belirti.

Türkiye’de 184 üniversitede 7 buçuk milyon öğrencinin eğitim aldığını, 110 milyonunun uluslararası öğrencilerden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Ak, “155 ülkeden 8 bine yakın öğrenciye sahibiz. Bu, üniversite açısından üniversitemizi marka değer yapan en önemli bariz şartlarından biri uluslararası öğrencileimiz, çünkü mezunların şu an hem kendi ülkelerinde üst düzeyde hizmet ettiklerini hem de üniversitemizi kendi ülkelerinde tanıttıklarını biliyoruz” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Ak, “Uluslararası görevin esasında dünyadaki sosyal huzuru ve refahı sağlayacak olan kardeşlik ruhunu da geliştireceği bir etken oluğunun farkındayız” dedi.

Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Bab-e Alem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ali Arıkmert’in katkıları ile gerçekleşen program İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı.

“Ülke Günleri-Kazakistan” etkinliği Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyer’in konuşmaları, öğrencilerin hazırlamış oldukları Kazakistan sunumu ile devam etti.