Twitter’dan tartışma yaratacak uygulama

AJANS ÜNİVERSİTE-Tayfun KARA

 

Sosyal medyanın amiral gemilerinden biri olan Twitter, kullanıcılarına civarında atılan tweetleri gösterecek yeni bir uygulamayı test ediyor.

 

Geçtiğimiz günlerde birçok yeniliği test eden Twitter, kullanıcıların yakınlardında gönderilen tweetleri anında haberdar edecek yeni uygulaması gün yüzüne çıktı. Twitter bu özelliği çalıştırabilmesi için kullanıcının konum bilgisi ve kullanılması izni isteyecek.

 

Twitter’ın insanları daha çok sosyal olmaya davet eden yeni nearby özelliği birbirine yakın kullanıcıları da bir araya getirmeyi planlıyor.

 

Bütün bunlarla beraber Twitter kullancısının çevresinde yaşadığı büyük bir organizasyon ya da deprem gibi doğal afet durumlarında daha kolay ve hızlı haberdar olmasını amaçlıyor.

 

Bu özelliği temel olarak kullanan foursquare’a rakip olmayı planlayan twitter bunun haricinde de kullanıcılara konum bilgilerine göre sponsor tweetler sunabilmeyi amaçlıyor. Böylece mikro blog sitesi Twitter reklam gelirlerinde çok daha büyük çaplı bir büyümeyi amaçlıyor.

 

PEKİ TWİTTER NEARBY TEHLİKELİ OLABİLİR Mİ?

Twitter yaşanan birçok uygulama kazasından mutlaka bir sonuç çıkararak yoluna devam ediyor.

 

2012 yılında bir Rus yazılım firması tarafından geliştirilen uygulama ile “Çevremdeki Kızlar” (Girls Around Me) foursquare’dan veri kullanım izinlerini alarak kullanıcıların birbirlerinin özel alanına girme olanağı sunuyordu.

 

Girls Around Me uygulaması daha sonra yanlış anlaşıldığı gerekçesiyle Rus yazılım firması tarafında sanal marketlerden kaldırıldı.

 

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ DARALIYOR

Son yıllarda birçok firma tarafından geliştirilen uygulama özel hayatın gizliliğine aykırı olduğu gerekçesiyle geri çekmiş ve müşterilerden özür dilemişti.