‘Türkülerin Anası’ Türküleriyle Uğurlandı

AJANS ÜNİVERSİTE
Akgün için ilk tören TRT İstanbul Radyosu’nda düzenlendi. Törende vasiyeti üzerine Akgün’ün söylediği ‘Geceler Yârim Oldu’ ve ‘Yine Gam Yükünün Kervanı Geldi’ isimli türküler çalındı. Muzaffer Akgün için daha sonra Teşvikiye Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

İstanbul’da önceki gün 90 yaşında hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk Altın Plak ödüllü sanatçısı, aynı zamanda ‘Türkülerin Anası’ olarak anılan Muzaffer Akgün, son yolculuğuna vasiyeti üzerine kendi söylediği türkülerle uğurlandı.

İstanbul’da rahatsızlığı nedeniyle kaldığı kızının evinde hayatını kaybeden Türk Halk Müziği’nin usta sesi, Devlet Sanatçısı Muzaffer Akgün için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı Harbiye’deki İstanbul Radyosu’nda düzenlendi. Sanatçının Türk bayrağına sarılı naaşı saat 11.00 sıralarında yıllarca türkü söylediği TRT Stüdyosuna getirildi.

Törene Akgün’ün kızı Feryal Korur, torunları Ceyla, Can ve Cem Korur, torununun kızı Dilara Korur, TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar, Türk Halk Müziği Sanatçıları Belkıs Akkale, Ümit Tokcan, TRT Yurttan Sesler Korosu Şefi Zafer Gündoğdu, Sezen Cumhur Önal, TRT Radyo sanatçıları ile yakınları ve sevenleri katıldı.

Türküleri Dinletildi

Tören sırasında, “İlk duayı ben edeceğim” diyerek sahneye gelen Sezen Cumhur Önal, Akgün’ün cenazesinin başına geçerek dua etti. Usta sanatçının vasiyeti üzerine ‘Geceler Yarim Oldu’ ve ‘Yine Gam Yükünün Kervanı Geldi’ adlı iki türkü, Akgün’ün sesinden dinletildi. Türküleri dinleyen salondakilerin duygulandıkları görüldü. Vasiyetin yerine getirilmesinden sonra Akgün’ün sanatçı dostları ve çalışma arkadaşları birer konuşma yaptı.

Abdülhamit Avşar: Türkülerin Hizmetkârıydı

TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar, konuşmasında Muzaffer Akgün’ün Türk Halk Müziğinin, türkülerin büyük bir dehası ve ustası olduğunu ifade etti. Aynı zamanda türkülerin hizmetkârı olduğunu söyleyen Avşar, “Hayatta öyle büyük insanlar, sanatkarlar vardır ki; bir yer doldururlar, kaleler, burçlar gibidirler. Bu insanların doldurdukları yerin büyüklüğünü ancak aramızdan ayrıldıkları zaman idrak edebiliriz. İşte bugün öyle günlerden birisi” diye konuştu.

Yaşasaydı Ona Özel Program Yapacaktı

TRT Yurttan Sesler Korosu Şefi Zafer Gündoğdu ise konuşmasında Muzaffer Akgün’ü yakından tanıma şansı bulduğu için çok şanslı olduğunu söyledi.

Türkülerin büyük usta için çok kıymetli olduğuna değinen Gündoğdu, “İşte bugün yine gam yükünün kervanı geldi, yine bağımıza bir gazel düştü. İşte o bağımıza düşen gazel cumhuriyetimizin, ülkemizin büyük bir çınarını aldı bizden. Bu nedenle çok şanslıyım.
Buraya gelirken çok hayıflandım. Zira birkaç hafta önce evinde ziyaret ettim kendisini. Orada kendisiyle sözleşerek, bayram sonrasında bu stüdyoya getirecektik. Yurttan Sesler’in bütün sanatçılarını çağırıp onunla birlikte türkü söyleyecektik. Ancak olmadı, bu kadarmış. Biz Yurttan Sesler Korosu olarak son birkaç haftadır banttan onun türkülerini yayınladık. Yurttan Sesler Korosu olarak başta Muzaffer Akgün olmak üzere hayatını kaybetmiş bütün ustalarımız için önlerinde eğiliyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Muzaffer Akgün’ün cenazesi Şişli Teşvikiye Camii’ne getirildi. Törende taziyeleri Akgün’ün kızı Feryal Korur, torunları Ceyla, Can ve Cem Korur kabul etti. Cenaze törenine katılan Türk Halk Müziği Sanatçısı Ümit Tokcan burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada Akgün’ün vefatının kendisini çok üzdüğünü söyledi.

Büyük ustanın halk müziğinin gelmiş geçmiş en iyi seslerinden biri olduğunu belirten Tokcan, “Türk milletine, halk müziği sanatçılarına ve bütün camiamıza başsağlığı diliyorum. Çok üzgünüm. Muzaffer ablamla 20 gün evvel konuştuk. Hasta olduğunu söylemişti. Diyecek birşey yok, hepimizin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

Türkülerin Anası Muzaffer Akgün’ün cenazesi öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Kaynak: DHA