Türkolog Sermet Sami Uysal’ın Cenazesi Toprağa Verildi

AJANS ÜNİVERSİTE

Türkolog Sermet Sami Uysal’ın cenazesi, İstanbul’da defnedildi. Uysal için Beyoğlu Selime Hatun Camisi’nde öğle vakti cenaze namazı kılındı. Camide, Uysal’ın yakınları taziyeleri kabul etti. Türkolog Uysal’ın cenazesi Feriköy Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nü 1954’te birincilikle bitiren 1925 doğumlu Servet Sami Uysal, Paris Üniversitesi Fonetik Enstitüsü’nden de “pek iyi” derece ile mezun oldu. Yerli ve yabancı birçok üniversitede eğitmenlik yapan Sermet Sami Uysal’ın “Değişik Yanlarıyla Yahya Kemal”, “Baki Kalan Bu Kubbede”, “Hasret Şarkıları” gibi birçok eseri yayımlandı.

Yazar Yusuf Çotuksöken, Uysal ile 40 yıllık dostluğu bulunduğunu belirterek, “Beni İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller bölümüne sınavla alan hocadır. Hocayla burada 10 yıl çalıştık. Aynı zamanda hocamızın sözlük çalışmasında yardımcı olarak yanında bulundum. Türk edebiyatıyla yakından ilgileniyordu. Mesela Yahya Kemal’i merak eden biri, her şeyden önce hocanın kitaplarıyla karşılaşacaktır. Çünkü onu yakından tanıyanlardan biriydi” dedi. Hocanın en önemli yönünün dil üzerindeki araştırmaları olduğunu söyleyen Çotuksöken, Uysal’ın uzun yıllar üniversitelerde yabancılara Türkçe öğretimi üzerine çalıştığını ve bu konuda kitaplar hazırladığını belirtti.

Kaynak: AA