Türkiye’nin Yüzde 16’sı Kronik Böbrek Hastası

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Türkmen, Türkiye’nin yüzde 16’sının kronik böbrek hastası olduğunu belirtti. Bu oranın, milyonlarla ifade edilebilecek kadar büyük olduğunu söyleyen Prof. Dr. Türkmen, “Beyin ölümü gerçekleşmiş ailelerin yarısı organlarını bağışlamış olsa Türkiye’de diyaliz hastalarındaki artış hızını ciddi anlamda azaltabileceğimiz görülüyor” dedi.

Aynı zamanda Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Türkmen, böbrek hastalıklarının bütün ülkelerin çok önemsediği ciddi sağlık sorunlarından biri olduğunu dile getirdi. Bu hastalığın önemli olmasının iki gerekçesi bulunduğunu anlatan Türkmen, “Birincisi toplumların büyük kesiminde önemli sayıda insanı etkileyen bir sağlık sorunu olması, ikincisi de tedavisinin mali anlamda yüksek olması” diye konuştu.

Hastalığın evrelerinin bulunduğunu, en ileri evrede hastaların diyalize girmeleri ya da böbrek nakli olmaları gerektiğini vurgulayan Türkmen, “Türkiye’de 70 bin civarında insan diyalizle yaşamını sürdürüyor. Bunlar aynı zamanda organ nakli bekleyen hastalar olarak da algılanabilir. Bu hastaların 25 bin civarındaki bölümü, kadavradan böbrek nakli için bekleme sırasında” şeklinde konuştu.

Bir böbrek hastasının yıllık tedavi maliyetinin yaklaşık 22 bin dolar olduğunu bildiren Türkmen, organ nakli yapılabilse bunun 10 bin dolara kadar inebileceğini, üstelik bu yöntemle hastaların daha uzun yaşamasının sağlanabileceğini kaydetti. Türkmen, Türkiye’de 60’tan fazla merkezde çok başarılı böbrek nakillerinin gerçekleştirilebildiğine dikkati çekerek, yıllık böbrek nakli sayısının 3 bine yaklaştığını anlattı.
Bazı ülkelerinde böbrek nakillerinin yüzde 80’inin kadavradan yapıldığını, Türkiye’de ise bu oranın tam tersi olduğunu, yani yüzde 80 canlıdan nakil gerçekleştirildiğini söyledi.

Hastalığı tetikleyen rahatsızlıklar
Türkmen, tedavi süreci zor ve pahalı olan böbrek hastalığını tetikleyen iki hastalık bulunduğunu belirterek, “Bunlardan biri hipertansiyon, diğeri de şeker hastalığı. Bu iki hastalık yüzünden kronik böbrek yetersizliği oluyor. Bu hastalıklardan böbrek yetersizliğine gidişin engellenmesi mümkün. Burada koruyucu hekimlik ve halkın bilinçli olması önemli” dedi.
Kaynak: AA