Türkiye’nin ilk Çocuk ve Medya Kongresi düzenleniyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Lamia Baki

 

Türkiye’nin ilk Çocuk ve Medya Kongresi, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu iş birliği ile 14-15 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek. Kongre’de çocukların medyanın olumsuz etkilerinden korunması ve medyayı olumlu yönde kullanmalarına yönelik yapılabilecek çalışmalar farklı boyutlarıyla değerlendirilecek.

 

Başkanlığını İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halûk Yavuzer’in yapacağı kongreye, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da destek veriyor.

 

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nde Türkiye’den 33, yurt dışından 24 bildiri sunumu, 4 oturum, 1 atölye çalışması yanında çocuk ve medya odaklı 4 yeni araştırmanın sunumu gerçekleşecek.

 

Kongre’de çocukların medyanın olumsuz etkilerinden korunması ve olumlu etkilerinden yararlanmasına yönelik çalışmaların çok boyutlu değerlendirilecek. Kongre ve Çocuk ve Medya Hareketi ile çocuk ve medya sorunların tespiti ve çözüm yollarının ortaya konması amaçlanıyor. Türkiye’de çocukların medya kullanma alışkanlıklarının tespit edilmesi amacıyla ülke ölçekli araştırma yapılacak ve Türkiye Çocuk ve Medya Haritası hazırlanacak. Kongre’de ayrıca I. Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi müzakere edilecek ve sonuçlandırılacak.

 

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nde 9-18 yaş grubu çocuklar sözlü ve yazılı sunumlar yanında fotoğraf, film, karikatür, atölye çalışması ve posterle çocuk ve medya konusunda görüş açıklayacak ve Kongre Çocuk Delegesi olarak görev yapacaklar. 15 Eylül 2013 tarihinde belirlenen çocuk delegelerin ulaşım ve konaklama ihtiyaçları kongre tarafından sağlanacak.

 

 

27,94x21,59 tabloid yarım sayfa