Türkiye’nin 2014 FIBA Aday Kadrosu Açıklandı

AJANS ÜNİVERSİTE

 

Türkiye Basketbol Federasyonu, 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonasının hazırlıklarına başlayacak olan A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın aday kadrosunu açıkladı

 

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası için geri sayımın başladığını belirterek, “Türk Basketbol taraftarlarının, şampiyona yaklaşırken A Milli Kadın Basketbol Takımına olan desteklerini de artıracaklarını düşünüyorum.” dedi.

 

Bu takımın oyuncularının, Türk Basketbolu ‘nu her adımda bir öncekinden daha üst seviyelere taşıdığını da belirten Başkan Demirel, “İlk defa katıldığımız ve ev sahipliğini yapacağımız 2014 FIBA Dünya Kadınlar Şampiyonası’ nda kadın basketbolcularımızın elde edecekleri başarılarla Türkiye’ye gurur, sergileyecekleri mücadele ile Türk Basketbolunun geleceğine ilham vermeye devam edeceklerinden eminim” şeklinde konuştu.

 

Dört yıl önce, 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye, bu defa 27 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’na da İstanbul ve Ankara’da ev sahipliği yapacak. Şampiyona, sergilenen unutulmaz heyecanlı karşılaşmalara ve kadın basketbolu adına niteliği son derece yüksek mücadelelere sahne olan Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi sezonunu takip edecek.

Hatırlanacağı gibi, Galatasaray Odeabank ve Fenerbahçe 13 Nisan’da Kadınlar EuroLeague Finali’nde karşı karşıya gelmiş ve Galatasaray Odeabank, 69-58’lik sonuç ile kupaya uzanan taraf olmuştu.

 

fıba3

 

 

Sonat: “Heyecan ve beklentilerimizin son derece yüksek olduğu bir dönem geçiriyoruz”

 

Kadın Basketbolundan Sorumlu TBF Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, aday kadronun açıklanması ile ilgili düşüncelerini paylaşırken, “Türk Basketbolu için çok önemli, heyecan ve beklentilerimizin son derece yüksek olduğu harika bir dönemden geçiyoruz.” dedi.

 

TBF’nin son yirmi yılda kadın basketbolunun geleceği için her anlamda önem ve değer taşıyan yatırımlar yaptığını da belirten Sonat, “Aday kadroda yer alan, yeteneği ve başarıya ulaşma kapasitesi son derece yüksek basketbolcularımızın Dünya Şampiyonası’nda kendi taraftarları önünde yeniden parlayacaklarına ve Türk Kadın Basketbolu’nun kalite ve başarı çıtasını daha da yükseklere taşıyacaklarına inanıyorum” dedi.

 

Erdoğan: “Türkiye’ye madalya getirmek için mücadele edeceğiz”

A Milli Kadın Basketbol Takımı Menajeri Canan Erdoğan ise yaptığı açıklamada, “Türk Kadın Basketbolu hem kulüpler hem de milli takımlar düzeyinde yaptığı yatırımın karşılığını aldığını elde ettiği başarılarla kanıtlamaktadır.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’na tüm ağırlığımızı koyacak ve seyircimizin desteği ile Türkiye’ye madalya getirmek için mücadele edeceğiz.” dedi.

 

A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın 17 kişiden oluşan aday kadrosuna, İtalya’nın Udine kentinde 3-13 Temmuz’da düzenlenecek olan Ümitler Avrupa Şampiyonası’ndan sonra yeni isimler dahil olabilir.

 

A Milli Kadın Basketbol Takımı Antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, yaptığı açıklamada, “Aday kadromuza, çekirdek kadromuzu destekleyecek genç, tecrübeli oyuncuları dahil ettik. Bu yapımızla 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’na hazırlanıp, evimizde düzenleyeceğimiz bu şampiyonada en iyi dereceyi elde etmek istiyoruz.” dedi.

 

Hem kadrodaki isimlerin hem de kadroya giremeyen diğer oyuncuların çok değerli olduğunun altını çizen Yıldızoğlu, “Ayrıca Ümitler Avrupa Şampiyonası’ndaki performansı dikkat çekici olan oyuncuları kadromuza dahil edeceğiz. Taraftarımızdan alacağımız tam destek ile şampiyonada sakatlıklarla fire vermeden sonuca ilerleyen birtakım olarak Türkiye’ye madalya getirmek için mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

 

Türkiye’nin 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda mücadele edecek olan aday kadro ise şöyle: Teknik ve İdari Kadro: Füzen Sönmez (Koordinatör-TBF), Canan Erdoğan (Menajer-TBF), Ceyhun Yıldızoğlu (Antrenör-Mersin BŞB), Erman Okerman (Yardımcı Antrenör-Konak Belediyesi), Erkan Metin (Yardımcı Antrenör-TBF), Hilmi Taşer (Kondisyoner-TED Ankara Kolejliler), Gökhan Metin (Doktor), Haşim Ay (Fizyoterapist-Fenerbahçe Ülker), Murat Canbakal (Masör), Cihan Fidan (Masör-Beşiktaş JK), Barış Yılmaz (Malzeme Sorumlusu-TBF).

 

Sporcu Kadrosu: Begüm Dalgalar (Beşiktaş JK); Esmeral Tunçluer, Birsel Vardarlı, Kuanitra Holingsvorth, Tuğçe Canıtez, Olcay Çakır (Fenerbahçe); Nevriye Yılmaz, Bahar Çağlar, Işıl Alben (Galatasaray Odeabank); Tuğba Palazoğlu, Şaziye İvegin Üner (İstanbul Üniversitesi BGD); Lara Sanders, Esra Ural, Ayşegül Günay (Kayseri Kaski); Deniz Çolakoğlu (Konak Belediyesi), Simay Karaman (Orduspor), Burcu Çiğil (Tarsus Belediyesi).