Türkiye’de ve Dünya’da Halkla İlişkiler

Ajans Üniversite – Efe ALTAY

IPRA Dünya Başkanı ve Stage İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı olan Dr. Zehra Güngör gerçekleştirilen konferansta halkla ilişkiler mesleğinin dünyada nerede olduğundan bahsetti. Türkiye’nin uluslararası alanda yurtdışı ülkelerinden hiç de geride kalmadığını söyledi. Türkiye’deki eksikliklerden bahseden Güngör, “Türkiye’de halkla ilişkiler alanının büyük eksiklerinden birisi İngilizce” dedi. Hiçbr şey için geç olmadığını söyleyen Dr. Zehra Güngör, İngilizceyi etkin bir şekilde kullanamayan uzmanların bir yere gelmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Türkiye’nin dünyaya entegre olması açısından bu konuların eksik olduğunu söyledi.

Konferasından devamında katılımcıların sorularını yanıtlayan Dr. Zehra Güngör, bir katılımcının halkla ilişkiler alanında kadın çalışanların istihdam sorusunu cevapladı.

“Dünyada halkla ilişkiler aslında daha çok erkeklerin çalıştığı bir meslek kolu. Kadınların çalıştığı kol olarak Türkiye’de daha fazla. Fakat gelişmiş ülkelerde erkeklerin çok fazla tercih ettiği bir iş kolu. Nedeni yönetim danışmanlığı olması ve erkeklerin buna yönelmesidir.
Türkiye’de bu meslek çok yanlış algılarla yola başlamış. Bir restoranın kapısındaki mini etekli kızımız bile halkla ilişkilerci olarak nitelendirilmiş.. Bu işin önemini bilen kuruluşlar bu işin sadece bir medya ilişkisi olmadığını öğrenmeye başladıkları zaman bu işin rengi değişti. Ben hayatta hiçbir şekilde kadın ve erkek gibi bir ayrım olması gerektiğini düşünmüyorum. Her meslekte insan var; kadın ayrı erkek ayrı yok. Kadının bazı ailevi nedenlerden dolayı havlu atıyorlar. Yoksa yeteneksiz kapasitesiz gibi bir durum yok. Hiçbir mesleğin cinsiyeti yok” dedi.

 

DSC_0032