Türkiye’de Siyasal İletişim Araştırmaları Konferansı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Ege ÖZTOKAT

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Batmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferans 14 Mayıs Perşembe günü saat 11.00’de İ.Ü. İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı. Vehbi Koç Vakfı’nın hazırladığı, Prof. Dr. Unat’ın hayatını aktaran kısa film gösterildi. Katılımcılar film aracılığıyla Prof. Dr. Unat’ın kişisel hayatı ve akademik kariyeri hakkında bilgilendirildi.

Prof. Dr. Batmaz, özel teşekkürlerini sunarak konferansı başlattı. Prof. Dr. Unat, kamuoyu ve onun etki alanı üzerine tezini yazdığı ve iletişimin onun için çok önemli bir disiplin olduğunu söyledi. “Fakülteniz beni çok onurlandırdı çünkü ben bu üniversitenin mezunuyum” diyen Prof. Dr. Unat, bu konferansın iletişimle ilgili ilk konuşması olduğunu belirtti. İletişimin önemini vurgulamak için medyanın halkı motive etmekteki yerinden bahseden Prof. Dr. Unat, “Seçmen, yurttaşı belli istikamete yönlendirmenin müthiş aracı / silahı dildir. İletişim disiplini de dili kullanır” dedi. İletişimin 20. yüzyılın ikinci yarısında gelişen disiplinlerarası bir alan olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Unat, haberlerin beyni nasıl etkilediğinden ve transnasyonel dünyada uzak, farklı halkların birbirinden nasıl etkilediğinden bahsetti.

11256407_10153217419822088_1942253124_n

Önümüzdeki seçim dönemlerinde Türk medyası kadar yabancı medyanın da izlenmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Unat, facebook, twitter ve sosyal medyaların incelenmesinin gerekliliğini vurguladı. “Sosyal medya öyle bir güç ki kolay kolay anlatılamıyor ama benim gözümde fevkalade” diye konuşan Prof. Dr. Unat, bu alanda çalışan iki önemli bilim adamının eserlerinden bahsetti: İtalyan Sosyoloji Profesörü Donatelladella Porta ve Alman Sosyolog Ulrich Beck. Bazı insanların farklı bir dünyada yaşadığını anlamadığı için bunun gerekliliklerini yerine getiremediğini anlatan Prof. Dr. Unat, gençlere en büyük tavsiyesinin gazete okumak olduğunu vurguladı.

11270090_10153217420032088_244100740_n

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Kimdir?

1921 Viyana doğumlu Prof. Dr. Nermin Abadan Unatİstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Türkiye’nin ilk kadın gazetecilerinden olan Prof. Dr. Unat 1944 yılında girdiği Ulus gazetesinde 1950 yılına kadar çalıştı. Kazandığı Fulbright bursuyla Amerika’ya giden Prof. Dr. Unat, Minnesota Üniversitesi’nde aldığı lisansüstü eğitimi veAnkara Üniversitesi’nde yaptığı Hukuk doktorasının ardından Siyasal Bilgiler Bölümü’nde önce asistan sonra doçent olarak çalıştı. 1966 yılında Profesör olduktan sonra Siyasal Davranış kürsüsünü kuran Prof. Dr. Unat, Basın Yayın Yüksekokulu’nun kurucularından oldu. TBMM’de ilk Türk kadın senatörlerden olan Prof. Dr. Unat, Yurtdışındaki göçmen Türk işçiler, Türk toplumunda kadının sorunları ve kamusal alanla ilgili Türkiye ve yurtdışında Almanca ve İngilizce dillerinde birçok çalışması yayınlandı. Günümüzde Boğaziçi Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak lisansüstü öğrencileri ile çalışmaya devam ediyor.