“Türkiye’de Öğretmen Olmak” Paneli Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Ceren KURAL, Begüm DEMİR

Moderatörlüğünü HAYEF Eğitim Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan’ın üstlendiği panel, saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında HAYEF Dekanı Prof. Dr. Hülya Çalışkan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

DSC_0166

Panelin ilk konuşmasını Dr. Adem Çilek yaptı. Öğretmenlerin zamanın güçlü tanıkları olduğunu söyleyen Dr. Çilek, “Eğitimcilere birçok görev düşüyor. Umutsuzluğa kapılmamalı. Azmedilirse yeni bir dünyanın kapıları açılabilir” şeklinde konuştu. Türkiye’ de öğretmen olmanın bir cana dokunmak olduğunu belirten Çilek, “Yaptığım çalışmaların altında öğretmenlik tecrübelerim var. Biz öğretmenler her mesleği yapabiliriz. Ancak öğretmenliğin başka bir amacı var: öğrencileri yetiştirirken sevgiyi, vicdanı öğretmek” diyerek sözlerini noktaladı.

DSC_0184

Panelin ikinci konuşmacısı Prof. Dr. Feyzi Uluğ, öğretmenin öğrenme sürecinin en temel öğelerinden birisi olduğunu vurgulayarak söze başladı. Öğretmenin insan mühendisi olduğunu ve tek görevinin öğrenmeyi kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Uluğ, “Okullar bir aydınlanma yeridir, olgunlaşma merkezidir. Nerede iyi bir öğretmen varsa orada iyi bir okul vardır” dedi. Öğretmenlik mesleğinin bileşenlerini ve okuldaki eğitim anlayışını anlatan Prof. Dr. Uluğ, modern okul ve geleneksel okulu karşılaştırarak konuşmasını sonlandırdı.

DSC_0191

Son konuşmacı olan Prof. Dr. Yüksel Kavak ülkelerin eğitim reformlarına değindi. Öğretmenlik mesleğinin iyileştirilmesi üzerinde duran Prof. Dr. Kavak, bunun öğretmenlik mesleğine başarılı ve yetenekli gençleri seçmekle başlayacağını dile getirdi. Öğretmenlik mesleğini ayakta tutmak konusunda ciddi bir politika uygulanması gerekliliğinden bahseden Prof. Dr. Kavak, “Türkiye öğretmenlik mesleğini iyileştiremediği takdirde hiçbir meslekte ilerleme sağlayamaz. Öğretmenlik mesleği uygulamalı bir disiplindir. Bu yönde uygulamaya ağırlık gösterilmelidir” diyerek görüşlerini açıkladı ve panel sonlandı.

DSC_0161

DSC_0192

DSC_0160