Türkiye Sözlü Basın Tarihi Kitabı Tanıtım Gecesi Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE

Fotoğraf- Ferhat KORKMAZCAN

Proje yürütücülüğünü İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, koordinatörlüklerini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Veli Polat ve Doç. Dr. Esra Arcan’ın yaptığı, Türkiye Sözlü Basın Tarihi kitabının tanıtım gecesi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlendi.

15036503_10211060927500375_2647285862011432466_n

Kitabın tanıtım gecesinde konuşan Prof. Dr. Suat Gezgin, eserin literatüre kazandırılmasındaki katkılarından dolayı Türkiye İş Bankası Yayınları’na teşekkürlerini sunarak “Çalışmanın bu aşamaya gelmesine katkı sağlayan değerli meslektaşlarımıza da teşekkürlerimi iletmek isterim. Sabırla, inatla, ilmek ilmek ördüler çalışmayı” dedi.

Prof. Dr. Gezgin, “Türkiye Sözlü Basın Tarihi, metodolojik olarak, çok az başvurulan bir yöntemle gerçekleştirildi. Sözlü tarih çalışması, akademinin pek sıcak bakmadığı bir metottur. Her ne kadar, son yıllarda sıkça başvurulmaya çalışılmışsa da, yine de pek fazla kullanılan bir yöntem değildir. Sözlü tarih her ne kadar öznel yönlendirmelere, etkilere açık olsa da, etik değerleri gözeten ve titiz bir anlayışla çok başarılı sonuçlar verebilir. Çalışmada ortak bir sorgulama yapılsa da, görüşme esnasında aktarılanlar, özellikle bir kartopu gibi çoğalarak, genişleyerek birçok karanlık noktanın açığa çıkmasını sağlamıştır” dedi.

Bedii Faik Akın, Hıfzı Topuz, Ara Güler ve Erol Simavi’nin de aralarında bulunduğu 54 gazeteciyle yapılan görüşmeleri konu alan eser ile ilgili olarak Prof. Dr. Gezgin, “Türkiye Sözlü Basın Tarihi’nde de görüşülen gazeteciler, Türkiye’nin yakın geçmişini aktaran literatüre alternatif bir bakış sunmuştur. Üç ciltlik çalışmamızda, değinilmeyen, aktarılmayan birçok olayla, olguyla, gerçekle karşılaşacaksınız. Onun içindir ki, proje hazırlığında “çağının tanığı gazeteciler” denmiştir. Bu tanıklıklar, akademik dünyanın yanı sıra, politik yaşama da katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Eserin uzun verimli bir sürecin sonucunda ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Gezgin, “Ne yazık ki, bu süreç içerisinde kaybettiğimiz isimler de oldu.  Taha Toros, Selami Akpınar, Bedii Faik Akın, Yıldız Serter, Ali İhsan Göğüş, Oktay Akbal, Vasfiye Özkoçak, Sadun Tanju, Artemur Kılıç, İlhan Selçuk, Fikret Otyam, Necmi Tanyolaç, Leyla Umar, Metin Erksan,  Hasan Yılmaer, Özcan Ergüder, Erol Simavi, Nail Güreli, Ziya Nebioğlu, Hasan Pulur, Halil Doğan Katırcıoğlu, Suavi Kaptan ve Alpay Kabacalı kaybettiğimiz isimler arasında. Hepsini saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

Basın özgürlüğü konusuna da değinen Prof. Dr. Gezgin, “Bu çalışmada görüşülen kişilerin hemen hemen birçoğu, takibata uğramış, hapsedilmiş, sansürle yüz yüze kalmış. Türkiye Sözlü Basın Tarihi, kanımca aynı zamanda Türkiye’nin demokrasi tarihinin de bir özetidir. Bu özet içerisinde gerçekten yürek burkan olaylar var. Bu olaylar bize göstermektedir ki, gazetecilik kamusal bir eylemliliktir. Dolayısıyla, basın özgürlüğü kamu yararı, kamu çıkarı için olmazsa olmaz bir durumdur. Bu konudaki en ufak bir özür, büyük toplumsal travmaların yaşanmasına yol açmaktadır. Geçmiş deneyimler, Türkiye Sözlü Basın Tarihi bunu açıkça göstermektedir” dedi. Prof. Dr. Gezgin, son olarak emeği geçen isimlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Tanıtım gecesine, İÜ İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve aralarında Turgay Olcayto, Oktay Ekşi, Sıracettin Zidkioglu, Engin Konuksever, Necati Zincirkiran, Engin Köklüçınar, Namık Koçak’ın da olduğu birçok gazeteci katıldı.