“Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul” Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN-Şeyma Nur SALTAŞ

İstanbul Kongre Merkezi Harbiye’de düzenlenen ve cumartesi gününe kadar sürecek İnovasyon Haftası’nın ilk gününde iş dünyası temsilcileri, girişimciliğe damgasını vuran uluslararası isimler ve kamu kesimi idarecileri girişimciliği ele aldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği etkinliğe bu yıl Hollanda da “ortak ülke” olarak yer aldı. İnovasyon Haftası kapsamında bu yıl çarpıcı konferansların yanında Türkiye-Hollanda İş Forumu, B2B organizasyonları ve Hollandalı firma çalıştayları da düzenlenecek.

DSC_0437

“Farklı Ufuklar Açan İsimler”

Etkinlikte konuşan Gazeteci Cüneyt Özdemir, “Bilim dünyasından ilham veren, farklı ufuklar açan isimler buradalar. Üç gün boyunca Türkiye’de inovasyonun vizyonu, dünyada inovasyonun vizyonunu bizlere aktaracaklar. TİM’in organizasyonluğunu yaptığı bu etkinliği devlet sonuna kadar destekliyor. Bu etkinlik sadece İstanbul’da değil İzmir ve Ankara’da da yapılıyor ve üç yıldır moderatörlüğünü yapıyorum” diye konuştu.

DSC_0444

“Ümidimiz sizsiniz, siz gençlersiniz”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin, gelişmiş ekonomilerin yaptığı gibi tedarik zincirinde başarılı işlere imza atabileceğini belirterek, “Teknolojide taşeronluk değil, orkestra şefliği yapalım. Her şeyi burada üretemezsek de birçok ürünü burada tasarlayabilir, geliştirebilir ve birleştirebiliriz” dedi.

Büyükekşi, TİM tarafından, Ekonomi Bakanlığı” desteğiyle ve markalarımızın stratejik ortaklığıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul”da açılış konuşmasını gerçekleştirdi.  Konuşmasının sonunda salonda bulunan öğrencilere Şair Behçet Necatigil’in sözleri ile seslenen Büyükekşi, “ ‘Ya ümitsizsiniz. Ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz. Ya da çare sizsiniz’. Ümidimiz sizsiniz, siz gençlersiniz. Bugün herkesi yeniden öğrenmeye, yenilikleri tecrübe etmeye davet ediyor, etkinliklerin herkes için dolu dolu geçmesini, esin kaynağı olacak bir tecrübe olmasını diliyorum” diye konuştu.

DSC_0461

“Türkiye ile Ortak Çalışmamız Gerektiğine İnanıyoruz”

Hollanda Kraliyet Büyükelçisi Ron Keller, açılışta yaptığı konuşmada adı inovasyonla anılan bir ülke olarak Türkiye İnovasyon Haftası’nın partneri olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ve gelecek yıl tekrar buluşmak istediklerini söyledi. Konuşmasında Türkiye’nin 2023 hedeflerini takdir ettiklerine değinen Keller, bunun sadece rakamsal bir ihracat hedef olmadığını, aynı zamanda küresel ve güçlü bir ekonomi olma yolunda stratejiler barındırdığını söyledi. Konuşmasında inovasyona odaklı çalışmanın önemine dikkat çeken Keller, “Gerek çocuklarımız gerekse kendi geleceğimiz için inovasyon konusunda Türkiye ile ortak çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Türkiye ihtiyaçları ve coğrafi konumu nedeniyle Hollanda’dan farklı bir konumda ancak inovasyon konusunda birlikte çalışarak sadece iki ülkenin değil diğer ülke toplumlarının da birbirine yakınlaşmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

DSC_0476

Açılış konuşmasının ardından TİM Başkanı Büyükekşi tarafından, Türkiye’de İnovasyonu gündeme taşıyan kamu oluşturma adına çalışmalar ve yazılar yazan basın mensuplarına ödül verildi.

Etkinlikte MIT Medya Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte, eski Finlandiya Başbakanı Esko Aho, G20 Genç Girişimciler Birliği Başkanı Jeremy Lıddle, Dijital Medya Uzmanı Robert Tercek ve dünyaca ünlü Türk tasarımcı Ayşe Birsel gibi alanında uzman pek çok konuk 3 gün boyunca katılımcılarla deneyimlerini paylaşacak.

DSC_0450