Türkiye-Doğu Asya Kongresi Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Burak ALTUN- Gizem ÖZTÜRK

Oturumda Türkiye-Çin ekonomik ilişkileri ve bunların sonuçları, Kazakistan ve Çin arasında gerçekleşen İpek yolu projesi ve projelerin ticari yansımaları, ekonomik etkileri değerlendirildi. Prof Dr. Ali Arslan’nın oturum başkanlığında olan kongreye, Prof. Dr. Abdülvahap Kara, Dr. Altay Atlı, Çin Avukatlar Birliği’nden Dr. Chenxiang Song katıldı.

Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kara konuşmasında, Çin’in İpek yolu projesi ve Kazakistan konularına değindi.
Prof. Dr. Kara, İpek yolu projesinin yapılacağını ilk olarak Kazakistan’da duyurulduğunu belirterek projenin sadece karayolu projesi olarak başladığını daha sonra kara ve deniz projesi olarak sunulduğunu anlattı.

_DSC0011

Prof. Dr. Kara, bu projenin amacını, “İpek yolunu canlandırmak ve çevresindeki ülkelerin de ulaşım yollarının canlandırılarak geniş bir ticaret ağına ulaşmaktır” şeklinde ifade etti. Prof. Dr. Kara, projenin Çin’de destek bulduğunu, ticaret hacminin genişletilerek Çin’in doğusu ve batısındaki gelir farklılıklarını ortadan kaldıracağını, esas amacın Avrupa Birliği’ne ulaşmak olduğunu belirtti. Ayrıca Prof. Dr. Kara, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in bu projeye ‘Nurlu Yol’ ismini verdiğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. Altay Atlı konuşmasında Türkiye’deki Çin yatırımlarından bahsetti. Dr. Atlı, Türkiye’nin Çin’i ekonomik bir partner olarak 1971 yılında tanındığını, 1990’lara gelindiğinde işadamlarının ihracat yerine ithalata odaklandığını belirtti.

_DSC0025

Dr. Atlı, sonraki süreçte yaşananları ve algı değişikliklerini ise şöyle özetliyor: “İhracat amacıyla Çin’e gelen Türk iş adamları, ucuz Çin mallarını alıp Türkiye’de belirli bir kar marjıyla satmaya yönelerek ithalatçı olarak döndüler. Bugün Türkiye’nin Çin ile giderek artan bir ticari açığı var. Bu da Türkiye’nin cari açık sorununun önemli etkilerinden birisidir. Hedef, Çin’den Türkiye’ye daha çok sermaye çekmek, ortak projeler geliştirmektir.”
Çin Avukatlar Birliği üyesi Dr. Chexiang SONG ise konuşmasında Türkiye’ye ve yatırımlara verilen tepkileri değerlendirdi. Konferans sonunda ise katılımcılarla soru-cevap yapıldı.

_DSC0030