“Türkçe’nin Bilim Dili Olması İçin Çabalıyoruz”

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi olarak Türkçe’ye her alanda sahip çıktıklarını ve dünya çapında bir bilim dili olması için gayret gösterdiklerini belirterek, İÜ Dil Merkezi’nin gerek mülteci kamplarındaki Türkçe eğitimi projelerinde gerekse Almanya, Avusturya gibi ülkelerdeki Türk çocuklarına yönelik çalışmalarda aktif rol aldığını bu projede de Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği içinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti belirtti.

IMG_8161

İÜ Dil Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz ise konuşmasında, “Türkiye’nin 2023 vizyonunda bugün 72 bin olan uluslararası öğrenci sayımızı 250 bine çıkarma hedefi bulunmakta. Ayrıca yurt dışında açtığımız Yunus Emre Kültür Merkezlerinin sayısı 40’a ulaştı. Bu sebeple bu alanda çalışacak 5 bin öğretmene ihtiyacımız var. Yabancılar için Türkçe öğretmenliği alanında yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak üzere bu eğitimleri veriyoruz” dedi.

IMG_8105

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ise yurtdışında Türkçe’ye artan ilgiden dolayı açtıkları kültür merkezlerinde Türkçe kurslarında yoğun ilgi gördüklerini belirtti.

IMG_8122

Törende ayrıca Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinden getirilecek 200 Türkoloji öğrencisinin İÜ Dil Merkezi’nde eğitim alması için işbirliği protokolü imzalandı. Temmuz ayında başlayacak Türkçe Yaz Okulu’nda 200 öğrenci 6 hafta boyunca Türkçe ve Türk Kültürü dersleri alacaklar.

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü