İngilizce Haber Yazımı Atölyesi’nin İlki Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Şeyma Nur SALTAŞ

İletişim Fakültesi Haber Ajansı’nda yapılan atölye çalışmasına AA muhabirleri Declan McVeigh ve Tuncay Kayaoğlu katıldı. Ajans Üniversite muhabirlerine yönelik yapılan atölyede deneyimli muhabirler İngilizce haber yazımı ile ilgili bilgilerini paylaştı.

_DSC0005

AA başmuhabiri McVeigh, İngilizce haber yapsını anlattı. Türkiye’deki bazı haberlerden örnekler veren McVeigh Türkiye’nin haber yapmak için zor bir ülke olduğunu dile getirdi.”Haberin ayrıntılı bilgi içermesi haberciliğin 5N1K kuralı açısından önemli bir nokta.Türkçe haberlerde yeterli detaya yer verilmediğini düşünüyorum” diyen McVeigh, İngilizce ve Türkçe haber dillerinin farklılıklarına değindi.

İngilizce haber yazarken yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıralayan McVeigh  tek bir kaynaktan yararlanılmaması gerektiğini söyledi. “Röportaj yapacağınız kişiye sorularınız mail yoluyla göndermekten vazgeçin” diyen McVeigh röportaj yapılan kişinin kim olduğu, nerden geldiği  ve ne iş yaptığı gibi detaylara önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

İnternet ve Wikipedia gibi siteleri kaynak olarak göstermenin yanlış olduğunu düşünen McVeigh bilgiye telefon ederek ulaşmanın eski ama güvenli bir yöntem olduğuna dikkat çekti. Kütüphanelerin de iyi birer kaynak olabileceğini ekledi. Öğrencilere gazetecilik yaşamları boyunca kurdukları bağlantıları sürdürmelerini de tavsiye etti. Profesyonel olmalarını ve haberlerini editörlere göndermeden önce mutlaka kontrol etmelerini söyledi.

Günedemi sürekli takip etemenin önemini vurgulan McVeigh “Telefonunuzdan sürekli bildirim almalısınız” dedi. İngilizce bilmenin inglizce haber yazmada yeterli olmadığını önemli bilgilere ulaşabilmenin önemli olduğuna değindi. Hergün gazete okumanın ve iyi kalited bir dile maruz kalmalarını söyleyerek gazetecilik mesleği konusunda önerilerde bulunan McVeigh, bu mesleği icra ederken keyif alabilmenin önemine vurgu yaptı.

_DSC0010

Soru-cevap şeklinde ilerleyen etkinliğin sonunda öğrencilerden yabancı basında dikkat çekebilecek birer haber konusu seçmeleri istendi. McVeigh öğrencilere seçtikleri konularda nasıl bir yol izlemeleri konusunda bilgi verdi.