Türk Sinemasının 100.Yılında İÜ Film Merkezi

 

AJANS ÜNİVERSİTE – Hamza AKTAY

FOTOĞRAF: Osman DEMİRKIRAN

 

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Türk Sineması’nın 100.yılında İstanbul Üniversitesi Film Merkezi adı altında düzenlediği etkinlikte Türk Belgeselciliğinde önemli işlere imza atmış Aziz Albek’i konuk etti.

 

Düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasında konuşan Prof. Dr. Nilüfer Sezer “Düzenlenen etkinlikte bir ustayı ağırladığımız için çok mutluyuz. Kendisi Türk sinemasına belgesel sinemasına çok büyük emekler vermiş, çok büyük katkıları olmuş birisidir ”dedi.

 

Aziz Albek işin genelde teknik kısmında olduğunu, çektikleri filmlerin Türkiye’de ilk belgesel filmler olduğunu ifade etti. Bir süre sonra film merkezinin kapatıldığını belirten Albek daha sonra film merkezi tekrar açıldıktan sonra yeni teknikler uyguladıklarını söyledi. Şimdiki dijital sistemlerle çekilen belgesel filmlerin daha iyi olduğunu vurgulayan Albek “ bizim yaptığımız belgesellerde temel amacımız belgesel üzerinden Anadolu’yu göstermek, Anadolu insanını yansıtmaktı. Fakat şimdi her konu hakkında belgesel filmler yapılıyor. Şimdiki zamanda teknik sistem geliştiği için daha kolay yapılabiliyor. Bizim zamanımızda teknik sistem pek fazla gelişmediği için daha zordu.”

 

Film çektikleri zamanda ülkenin ekonomisin çok fazla gelişmemiş olmasından dolayı bazı sıkıntılarda çektiklerini fakat dönemin dekanı ve rektöründen donanım destekleri aldığını söyleyen Aziz Albek yurt dışından gelen bazı kişilerle de çalıştıklarını ve onlardan da teknik açıdan bilgiler aldığını ifade etti. Çekilen filmlerin banyolarını da başka stüdyolarda yaptıklarını vurgulayan Albek çekmiş oldukları filmlerin renkli baskılarını yurt dışına gönderip banyolarını orada yaptıklarını belirtti.

 

Etkinliğe katılan öğrencilere de öğütler veren Aziz Albek “ eğer bir konu hakkında çalışmak istiyorsanız tamamen o konuya odaklanmanız gerekmektedir. Eğer gerçekten istiyorsanız başarırsınız çünkü günümüzde teknik açıdan çok iyi bir konuma gelmiş bulunmaktayız” dedi.