‘Türk İşi Star Wars’ Amerika’da

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu Güler

Fantasturka Film Festivalinde gösterilen dünyada ‘Türk İşi Star Wars’ adıyla bilinen Dünyayı Kurtaran Adam filmi 29 Ekim’de California’da 3 salonda İngilizce dublaj olarak gösterime girecek.

1.si 2011 yılında gerçekleşen Fantasturka Film Festivali’nin 2.si bu yıl 19-22 Eylül arası Beyoğlu  Majestic Sinema’da gerçekleştirildi. Festival programında Türk sinemasının kayıp ve kült olan filmleri ücretsiz olarak gösterime sunuluyordu.

Bu seneki festivale konuk olan Fantastik Türk sinemasının öncüsü yönetmen Çetin İnanç film gösterimi öncesinde kariyerine, kült olarak anılan Dünyayı Kurtaran Adam filminin çekim aşamasında ki zorluklarına, yöneltilen eleştirilere ve o dönemin sinemasına uygulanan sansüre dair açıklamalarda bulundu.

‘İLK SİNEMA FİLMİME GELEN SANSÜR BENİ ÜZDÜ.’
Kabataş Erkek Lisesini bitirmek üzereyken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin derslerine girmeye başlayan İnanç, 60 ihtilalinde okulda olaylar çıktığı için okumaktan uzak durmaya başladığını söyledi. Akrabası Cemal Kayacan’ın yakın dostu Orhan Günşiray ile tanışmasıyla sinema dünyasına adımını atan İnanç,ilk sinema filmine Atıf Yılmaz’ın asistanı olarak görev aldığı ‘Allah Cezanı Versin Osman Bey’ ile başladı. Atıf Yılmaz’la tanışmasının yanı sıra sinema dünyasına onun asistanı olarak da adım atmasının büyük bir şans olduğunu söyledi. Kariyeri boyunca Yılmaz Güney, Lütfi Akad, Atilla Tokatlı gibi isimlerle çalışan ve bu kişilerden öğrendiklerini filme taşımak isteyen İnanç, ‘Denize İnen Sokak’ filminde birlikte çalıştığı Atilla Tokatlı’nın önerisiyle ilk filminin hazırlıklarına başladı. 1960’lı yıllarda film yapmanın aslında kolay olmadığını bu durumun ise o dönemin sinemasına uygulanan sansürden kaynaklandığını belirtti. 60 ihtilalinde hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Turan Emeksiz hakkındaki filminin senaryosunu yazmaya karar veren, filmi çekmeye başladığı sırada senaryosunun sansüre uğramasıyla filmin çekimini yarıda bırakan İnanç,  sansürden dolayı ilk filminin yok olmasına üzüldüğünü söyledi.

DÜNYAYI KURTARAN ADAM FİLMİNE YÖNELTİLEN ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ.
Sansürün Çetin İnanç’ın kariyerini etkilediğini söylemek mümkün. Yaklaşık 160 film çektiğini fakat hala istediği, hayal ettiği filmi çekemediğini söyleyen İnanç, bu duruma ilk filmine sansür gelmesinin büyük etkisi olduğunu söyledi. Kendi tabiriyle bugüne kadar yaptığı filmlerin çoğunu sipariş üzerine yaptığını, yine de bu filmlerden pişman olmadığını ve isteyerek çektiğini söyledi. Bu filmlerden bir tanesi de 1982 yapımı hem yönetip hem de senaryosunu Cüneyt Arkın ile birlikte yazdığı Dünyayı Kurtaran Adam’dı. İnsanoğlunun uzay çağını anlatan film özellikle kostümleri, mekânları ve yaptığı alıntı sahnelerle dikkat çekiyor. Yapısı itibariyle ay üssünü andırdığı için Ürgüp’te çekilen filmde İnanç neden alıntı sahneler kullandığını ‘Yaptığımız dekorlar fırtınada yerle bir oldu. Yeni dekorların yapılması için de elimizde yeterli sermaye yoktu. Bu yüzden yaklaşık 17 filmden alıntı sahne koydum.’ sözleriyle belirtti.

Filmde kullanılan kostümler ise bir diğer merak konusu. Filmde başrol oyuncuları dahi yüzlerce figüran ve kostüm kullanılmış. Kostümlerin günümüzde olduğu gibi 50-60 kişilik sanat ekibi ile çalışarak yapılmadığını, hepsini yazıhanelerinde ki küçük odada sadece 5 kişi çalışarak hazırladıklarını söyledi.

Dünyayı Kurtaran Adam filminin IMDB’de en kötü filmler listesinde gösterilmesini ‘E o da iyi ya hiç değilse en kötüsü de olsa bir şey olmuş.’ diyerek esprili bir şekilde yorumlayan ve filme dair açıklamada yapan İnanç, ’Filmin sıfır hatalı bir iş olduğunu bende onaylamıyorum ama burada unutulmaması gereken şey emek. Kafamdaki hayali, bütçe yetersizliğinden dolayı tam olarak gerçekleştiremedim. Eğer film hakkında eleştiriler yapılacaksa dönemin bütçe ve teknolojik imkânlarının göz önünde bulundurulması gerekir. Elimde bugünkü teknolojik imkânlar olsa bu filmi daha farklı yapardım. ’dedi. İnanç ayrıca ’Sadece yaptığım kavga filmleriyle tanınıyorum. Kimse benim Oscar aday adayı olmuş, Altın koza film festivaline aday gösterilmiş filmlerimi bilmez.’diyerek de sitem etti.

Dünyayı Kurtaran Adamın 29 Ekim’de California’da vizyona girmesi haberine İnanç ‘Güzel bir şey tabi ki, bir film çekmişsin ve bu film 31 yıl sonra yurt dışında yeniden beyazperde’de gösteriliyor. Açıkçası buna çok sevindim.’ dedi.

YENİ PROJE YOLDA
Çetin İnanç’ı takip edenler için kendisinin bu aralar genetik ile ilgili yeni bir sinema projesi üzerinde çalıştığı haberini verelim. Filmin bütçesinin yaklaşık 8-9 milyon dolar olduğunu vizyon tarihinin ise henüz belirlenmediğini söyleyelim.

 

 

_DSC0036

 

_DSC0055

 

 

dunyayi-kurtaran-adam_113824_m