“Türk Dünyasından Ezgiler” Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Oğulcan ÇOKSAYAR, Doğukan VERBİÇ

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kemal Atay Amfisi’nde İÜ Türk Tarihi ve Sanatları Kulübü’nün düzenlediği “Türk Dünyasından Ezgiler” etkinliği TRT Devlet Sanatçısı Bünyamin Aksungur’un katılımıyla yapıldı.

DSC_0295

Etkinlik, Türk Tarihi ve Sanatları Kulübü Başkanı Ali Geçer’in açılış konuşmasıyla başladı. Geçer, “Türk Tarihi ve Sanatları Kulübü olarak Türk Dünyasından Ezgiler” adlı konferansımızın sunumunu gerçekleştireceğiz. Konuğumuz olan Bünyamin Aksungur TÜRKSES müzik grubunu kurmuştur. Tüm Türk coğrafyasında bulunmuş olan hocamız, gittiği bölgelerdeki müzik kültürlerini bize aktaracak ve şairlerin bu türküleri, bu şiirleri nasıl koşullarda yazdıklarını anlatacak. Kendisini sahneye davet ediyorum, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Türk Dünyasından Ezgiler etkinliği TRT Devlet Sanatçısı Bünyamin Aksungur’un Türk Dünyası’ndaki çalgıları tanıtmasıyla devam etti. Ardından türkünün tanımını, kültürel etkisini ve bütünleştirici etkileri olduğunu anlatan Aksungur, “Türkü, Türk’e has Türk’e ait olan anlamına gelmektedir. Türki kelimesi ünlü uyumuna uygun olacak şekilde türkü halini almıştır. Hala Türk Coğrafyasında türkü ismi kullanılır. Mesela Balkanlar, Kırım, Nahcivan gibi bölgelerde türkü kelimesi Türkiye’de olduğu gibi kullanılmaktadır” diyerek geleneklerini, göreneklerini ve müziğini kaybeden milletlerin yok olmaya mahkûm olduğunu ekledi. Etkinlik, Türk Dünyası’ndan şarkılar ve türküler ile tamamlandı.

DSC_0323