“Türk Dünyası Belgesel Film Festivali” İstanbul Üniversitesi’nin Proje Ortaklığında Gerçekleştiriliyor

AJANS ÜNİVERSİTE

“Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı Teması” ile düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması, 28-30 Eylül tarihlerinde İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Üç gün boyunca önemli etkinliklere imza atılacak. 28-29 Eylül tarihlerinde Festival kapsamında kısa ve uzun metraj dallarında finale kalan filmlerin yönetmenler eşliğinde gösterimleri yapılacak. Yine bugünlerde Türk Dünyası’ndaki festival sorunlarını ve sinema kültür ilişkisini ele alan sektörden ve akademiden uzman isimlerin katılacağı iki panel gerçekleştirilecek. Festival, 30 Eylül akşamı Türk Dünyası Belgesel-Sinema Sinema Emekçileri Şurası’nın ardından ödül töreni ile sona erecek.

Web

Türk Dünyası İstanbul Üniversitesi’nde Buluşacak

Farklı coğrafyalarda yaşayan Türklerin kök değerlerinin öne çıkarılarak, kısa filmlerle Türk dünyası ve kültürüne kalıcı hizmet sunulmasının amaçlandığı festival 7 ülke ve 8 şehirde gerçekleştirilecek.

Direktörlüğünü Turan Şahin ve Bayram Muhammedov yaptığı festivalin jüri üyeleri başkanlığını ünlü Türkmenistanlı Yönetmen Hocakulu Narliyev yapıyor. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması’nın jürisinde İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Sim de yer alıyor.

Festivale, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Kosova, Rusya, Tataristan, Yakutistan, Başkurdistan, Hakasya, Çuvaşistan, Kabardey Balkar, Gagavuzya, Kerkük’ten başvuran filmler İstanbul, Marmara, Amasya, Ömer Halis Demir, Doğu Akdeniz, Bakü Devlet, Manas Üniversitesi’nde görevli jüri üyeleri tarafından izlendi. Değerlendirmeler sonunda Profesyonel Kategori’de 12, Öğrenci Kategori’de 7 filmi finalist olarak belirlendi. Her iki kategorideki finalist filmlerin gösterimleri, yönetmenler eşliğinde 28-29 Eylül tarihlerinde İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gösterilecek.

Yarışma sonunda dereceye giren filmler İstanbul, Lefkoşa, Bakü, Niğde, Almatı, Bişkek, Taşkent ve Saraybosna gibi birçok farklı noktada gösterilecek.

TDBFF17-Afisler-Gosterim-Ist

İÜ’de gösterimi yapılacak filmlerin teaserını izlemek için tıklayınız: https://youtu.be/b8e_Ddixzas

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü