Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE- Beste BUDAN, Özge KARAHAN

Fotoğraf- Beste BUDAN, Oğulcan ÇOKSAYAR

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış Vadullah Taş’ın Türk Sineması’nda Geleneksel Kahramanlar Afiş Sergisi ile başladı ve yönetmenliğini Tevfik İsmailov’un üstlendiği Maystro filminin gösterimi ile devam etti, ardından filmin söyleşisi merhum İsmailov’un eşi Saide İsmailov ile  gerçekleştirildi.

Serginin açılış konuşmasını festival direktörü Turan Şahin yaptı. 14 Türk coğrafyasından filmlerin bu belgeselde buluştuğunu ifade eden Şahin, katılan tüm belgesel filmlerin Türk coğrafyası adına önemli olduğunu belirtti. Konuşmasının ardından sergi sinemaseverler ile buluşturuldu.

Açılış filmi Maystro’nun gösteriminin ardından konuşan Saide İsmailov,  Türk Dünyası üzerine önemli çalışmalar yapmış olan eşi Tevfik İsmailov’a teşekkürlerini sundu.

İsmailov’un ardından Şenol Demiröz, Tevfik İsmailov’un Türk dünyası için öneminden bahsetti. Demiröz, “İsmailov, büyük bir kültür adamı olmanın yanı sıra Türk dünyasının birliğini düşünen ve bu konuda çok emek sarf eden bir bilim insanıydı. Birlikte 20 yıldan fazla beraber çalıştık. Türk coğrafyasını beraber dolaştık Tanrı Dağlarında, Hazar Gölü kıyılarında, Volga Boylarında hep bu meseleleri konuştuk. Bu coğrafyanın önde gelen insanlarıyla da bu meseleleri danıştık. Bazı adımlar atmak istedik, İstanbul’u Türklerin, Türk kültür adamlarının buluştuğu bir merkez haline getirmeye çalıştık” dedi.

İsmailov’un çalışmaktan yılmayan yenilmekle pes etmeyen bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Demiröz, Türk Dünyasının birlik ve beraberliği için İsmailov’un büyük gayret gösterdiğini belirtti.

“O zamanlar yapılan çalışmalar umarım bir tohum olmuştur ve filizlenip amacına ulaşır” diyen Demiröz, Türk dünyasının kültürel birikimini Türk dünyasına tanıtılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Tevfik İsmailov kimdir?

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 1939’da doğan Tevfik İsmailov, meslek hayatına 1955’te oyuncu olarak başladı. Devlet Tiyatro Enstitüsü’nden 1962’de oyunculuk bölümünden mezun olan İsmailov, 1968’de de aynı üniversitenin yönetmenlik bölümünü bitirdi.
Üniversite yıllarında Azerbaycan Devlet Radyo ve Televizyonu’nda çalışan İsmailov, 1968’de Moskova Devlet Sinema Enstitüsü (VGIK) bünyesinde açılan senaryo yazarlığı ve yönetmenlik kurslarında eğitim gördü.
Mezun olduktan sonra “Azerbaycan Film Stüdyosu”nda profesyonel yönetmen olarak göreve başlayan İsmailov, yaşamı boyunca çok sayıda belgesel ve televizyon filmlerine imza attı.
İsmailov, 26 Mart 2016’da 77 yaşındayken hayatını kaybetti.