‘Türk Dış Politikasında Bir Jeopolitik Kavram Olarak Avrasya’ Konferansı İÜ’de Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Hilal Şahin – Seda Orman

 

Avrasya Enstitüsü ve Marmara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Türk Dış Politikasında Bir Jeopolitik Kavram Olarak Avrasya’ konferansı Avrasya Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

 

Avrasya Enstitüsü’nde gerçekleştirilen, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Erşen’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Türk Dış Politikasında Bir Jeopolitik Kavram Olarak Avrasya’ isimli etkinlik 29 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirildi.

 

DSC_0412

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzde Avrasya olarak düşünülen coğrafi tanımdan farklı bir bakışla ‘Türk dış politikası açısından Avrasya’ yı değerlendiren  Emre Erşen, ‘’Avrasya’nın Türkiye dış politikası açısından önemli bir yere sahip olduğunu’’ vurguladı ve ‘’Avrasya kavramının ilk kez 7 Mayıs 1992’deki TBMM konuşmasında 16 kez dile getirildiğini’’ belirtti. Erşen ‘’Avrasya’nın 1994’le birlikte bir dönüşüm geçirdiğini, sonra ki 97 döneminin Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in de Türkiye’yi Avrasya’nın merkezi olarak gördüğünü söyledi.

Erşen’in katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunmasının ve soruların cevaplandırılmasının ardından konferans sonlandırıldı.