Türk-Alman Üniversitesi Resmen Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Hilal ŞAHİN-Sümeyye YAMAN

 

Beykoz’da kurulan Türk-Alman Üniversitesi’nin açılışı bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ ün de katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Açılış konuşmasını Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Halil Akkanat’ın yaptığı tören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’ın konuşmalarıyla devam etti.

Üniversitenin iki ülke arasında karşılıklı bilgi alışverişi üzerine inşa edildiğini söyleyen Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Halil Akkanat, “Eğitim ve araştırma alanlarını birleştirerek temelde araştırma üniversitesi olmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Türk-Alman Üniversitesi’nin kurulmasını gönülden istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “ Ben şahsen Alman sisteminde eğitim almadım, Alman ekolünden değilim ama Türkiye’de bir Türk-Alman Üniversitesi’nin noksanlığını hissettim ve bunun gerçekleşmesini istedim. Türkiye’ de Almanca eğitim veren liseler eski tarihe dayanıyor. Ayrıca Türkiye’nin Almanca eğitim veren Anadolu liseleri var. Almanya’da 3 milyona yakın Türk olduğunu, her sene 5 milyona yakın Alman turistin Türkiye’ye geldiğini, Almanya’nın Türkiye’ de 5 binin üzerinde şirketinin var olduğunu, özellikle de Türk-Alman ilişkilerinin insani tarafına bakıldığında, orada doğan, büyüyen yeni jenerasyon, Alman vatandaşı olarak Türkler düşünüldüğünde, Türkiye’ de bir Türk-Alman üniversitesinin olmayışı büyük bir eksiklikti’’ dedi ve bu eksikliğin giderilmesinin Türkiye’ye çok büyük katkılarının olacağına inandığını dile getirdi.