Türk Alman Üniversitesi Açıldı

İÜ BHM-Türkan BAHADIR
Cumhurbaşkanı Gül yaptığı açılış konuşmasında, “Türkiye’nin 170’e yakın üniversitesi var. Bu üniversiteyi 171. üniversite olarak görmek istemiyorum. Ben bunun ötesinde, herkesin arayarak, yarışarak, en yüksek puanlı öğrencilerin koşarak girmek istediği, Almanya’dan öğrencilerin geldiği bir üniversite olmasını istiyorum. Onun için daima takip ediyorum, görüşlerimi ve tavsiyelerimi de paylaşıyorum.” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının sonunda öğretim üyelerine, öğrencilere başarılar diledi, üniversitenin geleceğinin aydınlık olmasını temenni etti.
Üniversite projesinin heyecan ve ilham verici olduğunu söyleyen Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, Türk-Alman Üniversitesi’nin uluslararası nitelik teşkil etme konusunda bir adım attığını; üniversitenin ikili ilişkilerin bir aracı olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gauck “Bu üniversite bilim alanında öncü olmaya aday bir üniversitedir.” diyerek sözlerini tamamladı.
Yapılan konuşmalardan sonra, Türk-Alman Üniversitesi’nin resmî açılışı anısına, her iki cumhurbaşkanının isimlerinin yazılı olduğu plaketin örtüsü, Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Gauck tarafından kaldırıldı.
Törenin ardından, Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül ile Cumhurbaşkanı Gauck ve Bayan Schadt, üniversitenin maketini incelediler ve Rektör Prof. Dr. Halil Akkanat’tan bilgi aldılar.

Yükseköğretimde Türk Alman İş Birliği
Türk-Alman Üniversitesi, Türk ve Alman yükseköğretim geleneklerinin en önemli başarı ve kazanımlarını araştırma ve öğretim alanlarında birleştirmek; iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel iş birliğine önemli katkılar sağlamak amacını taşıyor.