Türk Ahşap Ustalarından Tarihi Hizmet

AJANS ÜNİVERSİTE

Odunpazarı Belediyesi tarafından kendileri için özel olarak hazırlanan atölyelerde çalışmalarını yapan ustaların başında ise Türk ahşap ustaları Ersin Derebek ile Ercan Bilir geliyor. 238 yıl önce Sinop Tersanesi’nde inşa edilen ve donanmaya katıldıktan sonra 1790 yılında Tendra savaşında Ruslara esir düşen ‘Peleng-i Bahri’ adlı kalyonun 1/48 ölçekli maketini yapan Türk ahşap sanatçıları, 1,5 yıldır üzerinde çalıştıkları eserin Türk denizcilik tarihi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Büyük bir emek ve özveri ile üzerinde çalıştıkları eseri bu günlerde Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Ağaç Günü kutlamaları kapsamında Eskişehirlilerin beğenisine sundu.

fft256_mf8043335

“Atalarımızın Yaptıkları Gün Işığına Çıksın”

Kendi maddi güçleri ile maketi yaptıklarını belirten emekli astsubaylar Derebek ve Bilir, Kalyonun Osmanlı döneminde hiçbir kalyonda olmayan bazı özelliklere sahip olduğunu belirtti. “Bugünkü modern gemilerde olan birçok özellik o zaman Sinop’ta tersanede yapılan kalyonda Osmanlılar tarafından kullanılmış. 50 metre uzunluğunda 16 metre genişliğindeki bu kalyona hayat vermek bizi mutlu ediyor. Atalarımızın mirasını ortaya çıkardığımız içinde çok mutluyuz” şeklinde konuşan Dereberek ve Bilir, bu mirasın iyi bir müze de ya da kuruluşta sergilenmesi yönündeki isteklerini dile getirdi.

fft256_mf8043341

10 Bin Parçadan Oluşan Dev Eser

Peleng-i Bahri, Rusların ‘Ioann Predtecha’ adını verdiği ve o dönemde bir başka örneği de bulunamayan Osmanlı kalyonu, yeni adıyla 10 yıl Rus donanmasına hizmet eder. Rus mimar ve mühendisler ele geçirdikleri Osmanlı kalyonunun detaylı planlarını çizer. Rus müzelerinde Osmanlı Donanması’nın izini süren İstanbul Üniversitesi’nde ‘Osmanlı donanması konusunda yüksek lisans yapan Emir Yener, Petersburg’daki bir müzede Rusların 1790 yılında el koyduğu Osmanlı donanmasının üyesi ‘Peleng-i Bahri’ isimli kalyonun çizimlerine ulaşır. Yener tarafından Eskişehirli emekli astsubaylar Ersin Derebek ve Ercan Bilir’e ulaşan Osmanlı kalyonunun planları, Eskişehir’de 1,5 yıldır ‘Peleng-i Bahri’ye dönüştürülmeye çalışılıyor. Kalyonun 10 bin paçadan oluşan 1/48 ölçülerindeki maketinin kısa süre sonra tamamlanması planlanıyor.

 

Kaynak: İHA