Turan Yazgan Ödülü Mustafa Cemil Kırımoğlu’na Verildi

Gülsüm Çelik

 

Geçen yıl vefat eden İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (TDAV) Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan anısına, 7 Aralık 2013 Cumartesi günü İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda bir anma programı düzenlendi

 

Açılış konuşmalarıyla başlayan tören, belgesel gösterimi ve “Prof. Dr. Turan Yazgan” belgesel kitabının tanıtımıyla devam etti.
Programda, bu yıl ilki düzenlenen “Turan Yazgan Ödülü”ne layık görülen Mustafa Cemil Kırımoğlu’na ödülü takdim edildi. Ukrayna Parlamentosu’nda Kırım Türklerinin temsilciliğini yapan Mustafa Cemil Kırımoğlu, Kırım Türkleri’nin Stalin ve Sovyet yönetimi tarafından maruz bırakıldıkları sürgünü sürekli gündemde tutmuş, onların Ukrayna topraklarından ana vatanlarına dönmeleri için hukuki ortamda her türlü mücadele vermiştir.

Ödül takdiminin ardından,Kırım Türkleri ve Mustafa Cemil Kırımoğlu ile ilgili belgeseller gösterildi.

Program, Bakırköy Musiki Konservatuvarı Vakfı Türk Müziği Korosu’nun verdiği “Turan Yazgan’a Vefa Konseri” ile sona erdi.
Seda AVAZ
Gülsüm ÇELİK
Hakan TOSUN
Mehmed Efendi, Seyh Ethem Efendi, Mustafa Düzgünman) adandı.

Sempozyum kapsamında KOCAV’ın katkılarıyla hazırlanan “Osmanlı Arşivinden Seçme Ebrular Sergisi” de katılımcıların beğenisine sunuldu. Türk ebru sanatını ve kültürünü ortaya koyan sempozyumu, öğrenci ve öğretim üyeleri ilgiyle izlediler.
Sekretaryasını Yavuz Tiryaki’nin yaptığı Sempozyum’un Akademik Kurulu’nda şu isimler yer aldı: Nil Baydar, Ahmed Vefa Çobanoğlu, Mustafa Hakkı Ertan, Gürcan Mavili, Selçuk Mülayim, Aras Neftçi, Zübeyde Cihan Özsayıner, Zeynep Tarım.