Tülay Çığıraç Öğrencilerle Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE – Server DENİZ, Berfu GÜRLE, Begüm ERGİNBAY

Tülay Çığıraç Dijital Tv yayıncılığı hakkında deneyimlerini paylaşmak için İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluştu. 14 senedir bu meslek içerisinde olan Çığıraç kadın, çocuk ve belgesel sektöründe çalıştığını sonrasında ise kültür sanatla ilgilendiğini söyledi. Çığıraç, ‘‘Bu ülkede kültür sanat programları reyting alamadığı için çok çalışma imkanı yok. Bu nedenle sektörümü değiştirdim” dedi. Pazarlama sektörüne yönelen ve böylece medyaya dair her şeyi geride bırakmayı hedefleyen Çığıraç bunun mümkün olmadığını çünkü pazarlamanın bir parçasının sosyal medya olduğunu dile getirdi.

DSC_0111

Dailymotion’da video prodüksiyonları bölümünün başında bulunan Çığıraç şunları söyledi: “Herkesin basit diye ıskaladığı fikirler önemli olabilir. İdeallerinizin olması sistemin değişmesine yardımcı olacaktır. Önemli olan işi iş olsun diye mi yoksa inandığınız için mi yapıyorsunuz” diye sordu.

“İnternet Ergenlik Çağını Yaşıyor”

İnternet’in gelişim sürecinden bahseden Çığıraç, yurt dışında yapılan toplantı ve seminerlerde internetin ergenlik çağını yaşadığı görüşünün paylaşıldığını söyledi. Öğrencilere özgür olun ve sınırları düşünmeyin gibi tavsiyeler veren Çığıraç internetin olgunluk sürecine ulaştığı zaman ergenlik döneminde yaptığı kötü şeyleri geride bırakacağına işaret etti. İnternetin gelişim sürecini öğrencilerin başarılarına bırakan Çığıraç “O çocuğu büyütecek olan sizlersiniz” dedi.

DSC_0094

“Reklam Belli Fakat Dijitalin Nereye Gittiği Belli Değil”

Ben reklamcı değilim diyen Çığıraç reklamın nereye gittiği belli iken dijital alanda belli olmadığını söyledi. “Televizyon reklamları direkt dijital ortama aktarılıyor. Fakat bu reklamlarda mesaj en sonda iken dijitalde en başta olmalıdır” ifadesini kullandı. Çığıraç, yapılan araştırmalara göre insanların bir videoyu izlemeye ilk 15 saniye içerisinde karar verdiğini söyledi.

“Televizyon Ölmez”

İzleyicilerden gelen soruya televizyonun ölmeyeceği şeklinde cevap veren Çığıraç “Markalar televizyonu bırakmayacak olsa da televizyonlar çok kan kaybetti” dedi. Türkiye’de içeriğe para harcanmadığını dile getiren Çığıraç, kitap gibi insanı besleyen şeylere para verilmesini gerektiğini belirtterek konuşmasını sonlandırdı.

DSC_0113