TÜBİTAK Bilgilendirme Sunumu Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN

Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasında ilk olarak, İÜ Sanayi İşbirliğinden Sorumlu Rektör Danışmanı ve TTM Müdürü Prof. Dr. Muzaffer Yaşar, İÜ son on yılda bilimsel projelere verdiği desteği hazırladığı bir sunumla aktardı. TTM faaliyetlerini anlatan Prof. Dr. Yaşar “Üniversite olarak öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerine her zaman destek olacağız ” dedi.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, TÜBİTAK görevlilerinin İÜ’de eğitim vermelerinin son derece önemli olduğunu vurguladı. “Devletimizden aldığımız desteği Türkiye’nin en eski eğitim kurumu olan üniversitemizin tüm birimlerine yaymak istiyoruz” diyen Prof. Dr. Söylet, “Proje önerisinde dikkat edilmesi gerekenler sorusunun yanıtı bu etkinliktedir” diye konuştu. Prof. Dr. Söylet, sosyal ve beşeri bilim projelerinin bu kadar ağırlıkta olduğu bu dönemde, sosyal bilimler alanında üniversite olarak proje üretmeleri gerektiğini belirtti.

Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, sosyal ve beşeri bilimler konusunda TÜBİTAK’ın sunum yapacağı etkinlikte bir arada olduklarını belirtti. Prof. Dr. Kavranoğlu, Sosyal bilimlerin bilim dünyasında ki önemini vurgulamak gerektiğini, mühendislik okuyan bir öğrencinin kesinlikle sosyal bilimlerden faydalanması gerektiğini belirtti. Bakanlık ve kurumlar olarak üniversitelerde sosyal bilimin öneminin altını çizdiklerini söyleyen Prof. Dr. Kavranoğlu, “ Ar-Ge’nin ilerlemesi için problem kaynak problemi değil, sistem problemidir” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda AB Projeleri ve PMI Sertifikaları Töreni gerçekleştirildi. Sertifika programlarına katılan öğretim üyelerine ve araştırma görevlilerine sertifikaları verildi.

DSC_0053

DSC_0055