“Trakya’daki Tarım Kalıntıları Gün Yüzüne Çıkacak”

 AJANS ÜNİVERSİTE

Kırklareli’nde 22 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında bu dönem, MÖ 6 binli yıllara ait tarım kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Kazı Başkanı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorik Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki kazılara temmuzda başlayacaklarını söyledi. Dört yıldır Trakya’daki ilk tarım topluluklarını araştırdıklarını ve elde ettikleri bulguların önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Özdoğan, şöyle konuştu: “Buradaki çalışma, son yıllarda dünyada da heyecanla izlenir hale geldi. Trakya’da tarım kalıntılarını gün yüzüne çıkarmanın heyecanını yaşıyoruz. Kazılar uzun yıllardır kesintisiz devam ediyor. Bu yılki kazı çalışmalarımızda MÖ 6 binli yıllara ait ilk tarım kalıntılarını gün yüzüne çıkaracağız. Tarih öncesi kültürleri gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz.”

Prof. Dr. Özdoğan, geçen yılki çalışmalarında tarımla uğraşan ilk insanlara ait birçok bulguya ulaştıklarını vurguladı. Bulguların kendilerini heyecanlandırdığını aktaran Prof. Dr. Özdoğan, “Geçen yılki çalışmalarımızda 6 bin yıl önce de insanların süt ürünlerini kullandıkları kesin olarak ortaya çıktı. Sütü kaynattıklarını gördük. Kap kacak gibi birçok bulguya ulaştık” diye konuştu. Prof. Dr. Özdoğan, kazıların yaklaşık 3 yıl içinde tamamlanacağını, bu dönemki kazılarda Aşağıpınar’ın en alt tabakasına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

“Açık Hava Müzesine Dönüştürülecek”

Prof. Dr. Özdoğan, kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgenin açık hava müzesine dönüştürüleceğini söyledi. “Kültürel Miras Projesi” kapsamında yapacakları açık hava müzesinin yanı sıra, bölgedeki “samanlık müzeleri”nin sayısını arttırmak istediklerini belirten Prof. Dr. Özdoğan, burada jeolojik dönemden, cumhuriyet dönemine kadar olan yaşamın anlatılacağını ifade etti.

Kırklareli Kültür Varlıkları Derneği Başkan Yardımcısı Atila Biçer de kazı alanından elde edilen eserlerin maketleri ve MÖ 6 binli yılların yaşam tarzlarına ilişkin bulguların sergilendiği samanlık müzelerinin, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini belirtti. İlginin her geçen gün arttığını anlatan Biçer, “Aşağıpınar kazıları, Kırklareli’nin tanıtımı açısında çok önemli. Kazıları tüm dünyada tanınmış durumda” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA