Trafikte Haklarım Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Batuhan DEMİRCİ -Aleyna ÖNAL – Nilay IŞIK – Berfin ŞAHİN – Hasan BOYAMALAR- Yağmur Ceren KURAL -Özge TAN

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) ve SBMYO Bankacılık Sigortacılık Bölümü Yönlendirilmiş Çalışma Dersi kapsamı altında sosyal sorumluluk projesi “Trafikte Haklarım Etkinliği” yapıldı. Etkinliğe Trafikte Haklarım Derneği Kurucu Başkanı Yasemin Usta, Finans-Bankacılık ve Sigortacılık  Bölümü Yrd. Doç. Minire Kırbaşlı, Melisa Yılmaz, Onur Bozdemir, Özgür Aydın katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ENUYGAR Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Uzm. Songül Altınsaçlı, etkinlikte konuşma yapacak olan kişileri tanıttı. Daha sonra Uzm. Altınsaçlı, etkinliğin düzenlemesinde katkıları bulunan konuşmacı ve konuklara teşekkür ederek sözü  Yasemin Usta’ya bıraktı.

DSC_0082

Usta, sözlerine derneğin kurulmasındaki en büyük etmenin trafik mağdurlarının bu zorlu sürecinde doğru ve güncel bilgiye ulaşarak haklarını koruyabilmelerine yardımcı olmak ve trafik mağdurlarının haklarının iyileştirilmesi konusunda toplumsal ve hukuki farkındalık yaratmak olduğunu açıkladı.

DSC_0066

Etkinlikte konuşan Okan Üniversitesi Psikoloji bölümü birinci sınıf öğrencisi  bedensel engelli Onur Bozdemir, engellilere tanınan hakları kendisinden çok ihtiyacı olmayan insanların kullanmasından rahatsız olduğunu dile getirdi.

DSC_0086

Etkinliğin devamında söz alan İÜ Psikoloji bölümü birinci sınıf öğrencisi görme engelli Melise Yılmaz, engelli insanların günlük yaşamda zorlukları olduğunu ve  bu zorlukları aşmada yardımcı olan   insanların kullandığı yanlış tutum ve üsluptan rahatsız olduğu dile getirdi. İnsanlardan tek isteği olduğunu belirten Yılmaz, “Bazı durumlarda yardıma ihtiyacım olabilir. Bu yardım sırasında insanların daha bilinçli olmasını arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

DSC_0108

Etkinliğin sonunda katılımcılara  Teşekür Belgesi verildi.