Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı ve Mamografi Birimi Açılış Töreni Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kizir ve bağışçı firma olan Anadolu Sigorta’nın Genel Müdürü Musa Ülken’in katılımıyla mamografi birimi ile yenilenen tıbbi biyokimya laboratuvarının açılışı, İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki Nijad Bilge Kütüphanesi’nde yapıldı. Kokteyl ile başlayan açılış töreninde sunuma geçildikten sonra ilk olarak Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kizir konuşma yaptı.

Hem birim hem de laboratuvar adına çifte sevinç yaşadığını belirten Prof. Dr. Kizir, meme kanserinin tedavisi ve teşhisi için önemli yer tutan mamografi biriminin açılma teşebbüsünde ilk adımları atan Başhekim Didem Taştekin ve İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’a teşekkürlerini iletti. Onkoloji enstitüsünün geçmişinden bugüne gelişimini anlatan Prof. Dr. Kizir, her geçen gün hasta sayısının arttığını; bu yüzden çalışma şartlarının zorlaştığını dile getirdi ve çağdaş teknolojiye sahip aletlere ve uzmanlara ihtiyaç duyduğunu İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a iletti. Tüm bağışçılara, başhekimlere, çalışanlara ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Mamografi birimi ve tıbbi biyokimya laboratuvarının oluşmasında bağışta bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken; “Çağımızın hastalığı olan kanser, çevremizde gittikçe etkisini arttırmakta. Biz de sağlık sigortası firması olarak tüm hastalıklara yönelik çalışmalarımızın yanında kansere de ağırlık veriyoruz. Bu birimi sosyal sorumluluk çerçevesinde ele aldık ve bu cihazı teslim etmekten gurur duyduk” dedi. Ayrıca Musa Ülken “Anadolu Sigorta olarak üç yıl boyunca Dünya Kadınlar günü ve Anneler gününde ücretsiz kampanyalar düzenleyeceğiz ” diye ekledi ve bu çalışmaları sürdürürken hiçbir sorun yaşamadığını belirterek tüm katılımcılara teşekkür etti.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Böyle güzel faaliyetler için, böyle güzel günlerde bir araya gelmek çok güzel” dedi ve bu işbirliğinin, bunun gibi güzel işlere imza atacağını temenni etti. Çağın gerekleri ve zorlukları açısından mamografi birimini yoğun bir dönemin beklediğini belirten Prof. Dr. Ak, “Hastaların heyecanını ölçemiyoruz ama kanser tedavisi için bu birim ve laboratuvarın hastalara umut olacağını ümit ediyoruz” dedi ve tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak “Hayırlı ve uğurlu olsun” dilekleriyle konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından bağışçılara plaketleri takdim edildi.

Plaket töreninin ardından tüm katılımcılar eşliğinde mamografi birimi ve tıbbi biyokimya laboratuvarına gidilerek kurdele kesimi yapıldı. Ardından onkoloji enstitüsü başhekimleri İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a açılışı yapılan birim ve laboratuvarı gezdirdi.