TGC’de Vasfiye Özkoçak Anıldı

 

AJANS ÜNİVERSİTE – Selin ŞAHİN – Kıymet DAĞDELEN

 

Türkiye’nin ilk kadın polis – adliye muhabiri Vasfiye Özkoçak 31 Mart Pazartesi günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Konferans Salonu’nda anıldı

 

TGC’de Vasfiye Özkoçak’ı anmak amacı ile gerçekleştirilen konferans TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, TGC eski başkanı Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Erinç ve TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Daha sonra Vasfiye Özkoçak’ın meslektaşları Özkoçak ile ilgili anılarını paylaştı.

Turgay Olcayto yaptığı konuşmada “Alanım dolayısıyla en çok ben Vasfiye ile görüşürdüm. Çok iyi dosttu. Kılı kırk yarardı. Erkek egemen toplumda direnmesi, kendini göstermesi önemli bir meseleydi. Kendisinden sonraki gençelere de yol açtı” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Namık Koçak ise Özkoçak’ın hem meslek hayatında hem de özel hayatında yer aldığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “ Nikâh şahidimdi. Kızım eline doğdu. Vasfiye abla pür gazeteci bir kişiydi. Haberi hiç yorum katmadan, düz yazardı. Onun haberi her zaman belgesiyle, kanıtlarıyla yazılırdı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Suat Gezgin ise katılımcılar arasında konuşma yapan isimlerdendi. Gezgin, “Vasfiye Özkoçak, İletişim Fakültesi öğrencilerine anılarını anlatırdı. Biz öğrencilerimizi  bilgilendirmek amacıyla fakültemizde onun için bir köşe yaptık” diye konuştu.

Konuşmacılar arasında bulunan Vasfiye Özkoçak’ın kardeşi Şevket Özkoçak kardeşinin erişilemeyecek bir insan olduğunu söyledi. Özkoçak sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “ O seksen senelik ablam. İnsanları çok severdi. Çok fazla insan tanırdı. Bu anma gününü gerçekleştirdiğiniz için hepinize teşekkür ederim”

 

 

DSC_0351