Tercih ve Tanıtım Günleri’nin İlk Bölümü Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

Öğrencilerin, İÜ Beyazıt Yerleşkesi’nde ilgili fakülte ve yüksekokul öğretim üyeleri tarafından İstanbul Üniversitesi’nin tarihi, yerleşkeleri, burs, beslenme, barınma, spor, sağlık ve sosyal olanakları, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları gibi pek çok konuda ayrıntılı olarak bilgilendirildikleri İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2015’in ilk bölümü sona erdi. İkinci bölüm ise 9-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında ilgili fakültelerin kendi yerleşkelerinde devam edecek.

Tarihin ve doğanın buluştuğu tarihi yerleşkede hem bilgi alan hem de dinlenen öğrenci ve veliler, İÜ İletişim Fakültesi Radyosu’nun canlı yayını ile de ruhlarını beslediler. Öğrenci ve velilere çeşitli ikramların da yapıldığı İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2015, internetten canlı olarak da yayınlandı.

Öğrenciler Her Konuda Destek Aldı

Öğrenciler için İÜ Dil Merkezi, İÜ Teknoloji Transfer Merkezi, İÜ Öğrenci Kültür Merkezi, İÜ Merkez Kütüphane, İÜ Rehberlik ve Danışmanlık Birimi, İÜ Engelliler Merkezi, İÜ Uzaktan Eğitim Merkezi, İÜ Erasmus, Mevlana ve Farabi Ofisleri, İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi, İÜ Öğrenci Kültür Merkezi, İÜ Spor Birliği Kulübü de İÜ Tercih Günleri 2015’te stant açtı.

Kariyer Geliştirme ve Araştırma Merkezi (KAGEM)’de görev yapan Cengizhan Kocaman Tercih Günleri 2015 kapsamında öğrencileri eğitimleri sonrasında kariyerleri hakkında destek alabilecekleri bir kurumun varlığından haberdar ettiklerini söyledi. Bu sayede öğrenciler üniversite seçimini yaparken kariyer kaygılarını geride bırakıyor.

Engelli Öğrenciler Koordinatörü Uzm. Songül Altınsaçlı, Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak İÜ’ye gelen engelli öğrencilere, ders ve diğer akademik uygulamalarda, mimari vb. konularda destek olan, sanata ve sosyal yaşama yönlendiren bir birim olduklarını dile getirdi. Tercih Günleri 2015 kapsamında öğrencilerin engelli öğrencilere sunulan imkanları öğrenmeye geldiğini söyleyen Uzm. Altınsaçlı “Gelen öğrencilere üniversitemizde olan imkanları, erişebilirliği, fırsat eşitliği yönergesinden bahsediyoruz. Bu yıl üçüncü kez Tercih Günleri’ne katıldıklarını söyleyen Uzm. Altınsaçlı bu yıl katılımın son derece arttığını ve bunun büyük mutluluk verici olduğunu söyledi.

İÜ Spor Birliği’nde görevli olan Hakan Özel üniveristede var olan spor branşlarını tanıttıklarını ve üniversiteye geldikleri takdirde hangi branşa yönelebilecekleri konusunda yardımcı olduklarını söyledi. Özel “Üniversitmizde basketboldan buz hokeyine, rugby den voleybola kadar birçok branş var. İlgi alanlarına göre öğrencileri yönlediriyoruz. Fakat öğrencilerin birinci öncelikleri fakülte seçimi oluyor. Spor ikinci planda kalıyor” dedi.

Tercih Günleri Fakülte Yerleşkelerinde Devam Edecek

İÜ Tercih Günleri 2015, İÜ Rektörlük Merkez Yerleşkesi’nde 8 Temmuz tarihine kadar, fakülte yerleşkelerinde ise 9-14 Temmuz tarihleri arasında devam edecek.

Ayrıca aday öğrenciler, İstanbul Üniversitesi ile ilgili tüm bilgilere, tercih günlerine özel olarak hazırlanan “iutercih.istanbul.edu.tr” internet adresinden ulaşabilirler. İÜ Tercih Günleri 2015 ile ilgili bilgiler İstanbul Üniversitesi sosyal medya hesaplarından (twitter, facebook, vine, instagram) paylaşılıyor.