Tercih ve Tanıtım Günleri Devam Ediyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Berfu GÜRLE

İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri, ikinci gününde de öğrenci ve velilerin akınına uğradı. Gün boyu devam eden Tercih ve Tanıtım Günleri’nde öğrenciler Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne yoğun ilgi gösteriyor.

DSC_0004

Tercih ve Tanıtım Günleri’nde, tercih yapacak öğrencilere, fakülte ve bölümlerle ilgili bilgilerin yanısıra,  İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi, İÜ Dil Merkezi, İÜ Spor Birliği, İÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu, İÜ Merkez Kütüphanesi, Öğrenci Kültür Birimi, Rehberlik Danışmanlık Sosyal Destek Birimi, Engelli Öğrenciler Koordinatörlüğü, Meslek Yüksek Okulları gibi üniversitenin birimleri hakkında da bilgiler veriliyor.

Öğretim Üyeleri Öğrencilere Destek Oluyor

İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Terzi, “Hem meslek hayatı ve iş imkanları konusunda hem de üniversitenin sunmuş olduğu diğer olanakları; Erasmus, çift anadal ve yandal programı gibi diğer imkanları da sunmaya çalışıyoruz” dedi.

DSC_0016

İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Arş. Gör. Fatih Güloğlu, bilgi almaya gelen öğrenci profilini şu şekilde değerlendirdi: “Destek ve bilgi almaya iki tür öğrenci geliyor. Aldıkları puana göre nereye yerleşeceklerini soran öğrenciler ve ne istediğini bilen, tercihlerini karalaştırmış, aklındaki soruları soran öğrenciler geliyor” dedi. Öğrencilerin öncelikle çift anadal veya yandal konusunda soruları olduğu belirten Arş. Gör. Güloğlu, öğrencilerin dikey ve yatay geçiş olanakları ile de oldukça ilgilendiğini belirtti.

Öğrencilerin İstanbul Üniversitesi’ne Bakışı

İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım günlerine katılan öğrencilerden biri “Ben İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim almak istiyorum. İstanbul Üniversitesi’ne geldim çünkü vakıf üniversitelerinden ziyade daha samimi, fikir farklılıklarının daha net olduğu ve farklı bakış açılarının bir arada olacağı bir eğitim ortamın da olmak istiyorum” dedi.

DSC_0022

Bir başkası ise “İstanbul Üniversitesi’nden beklentim bana katacağı köklü birikim ve kariyerim de öncelik sağlayacağını düşündüğüm ismi. Hem köklü tarihi, hem vermiş olduğu başarılı mezunları ile her alanda bana katacağı çok şey olacaktır” şeklinde konuştu.

İletişim Fakültesi’nin radyosu Radyo İletşim yayın aracı da gün boyu müzik yayını yapıyor.

DSC_0001

Ayrıca aday öğrenciler, İstanbul Üniversitesi ile ilgili tüm bilgilere, tercih günlerine özel olarak hazırlanan “iutercih.istanbul.edu.tr” internet adresinden ulaşabilirler. İÜ Tercih Günleri 2015 ile ilgili bilgiler İstanbul Üniversitesi sosyal medya hesaplarından (twitter, facebook, vine, instagram) paylaşılıyor. Ayrıca İÜWEBTV, Periscope’tan canlı olarak gün içinde devamlı yayın yapıyor.