Teknoloji ve Hamilelik

AJANS ÜNİVERSİTE-Leran ÜLGEN

 

Yapılan son araştırmalara göre hamilelik döneminde kadınların cep telefonu, bilgisayar gibi teknolojik aletleri kullanması, doğacak çocuklarının beyinlerinde ciddi bir hasar bırakabileceği, okul yaşına geldiklerinde ise hiperaktiflik ve duygusal dengesizlikler gibi problemlerin gözlenebileceği belirtildi. Ayrıca; hamilelik öncesi dönemde de teknolojik aletlerin kullanılması gelişim çağındaki çocuklarda öğrenme bozukluklarını arttırdığını, organları çalıştıran sinirlerde hasarlar meydana getirdiğini, kas zafiyetleri oluşturduğunu ve beyin tümörlerinin oluşmasında etkili olduğunu göstermiştir.

 

Hamilelikte teknolojik aletlerin sadece beyin ve beyincik üzerinde değil, aynı zamanda kan dokusu hücrelerini ve Antikor üretimini de olumsuz etkilediği yapılan araştırmalar tarafından ortaya konmuştur.

 

Bu olumsuz etkileri azaltmak için; cep telefonlarında gereksiz ve uzun konuşmalardan kaçınılması, mümkünse kulaklık kullanılması, numarayı çevirince değil karşı taraf açınca kulağa götürülmesi ve kullanılmadığı durumlarda uzakta tutulması gibi önlemler alınabilir.