Teknoloji ve Bilim Paneli Gerçekleşti

 

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

İstanbul Üniversitesi Genetik Kulübü(İÜGEN) tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Katılımlı Moleküler Biyoloji ve Genetik Kış Okulu kapsamında “Teknoloji ve Bilim” Paneli Düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Nazlı Arda, Doç Dr. Fatma Neşe Kök, Prof. Dr. Franz-Georg Hanisch, Yrd. Doç. Dr. Bilal Ersen Kerman ve Rick Kamps katıldı.

SONY DSC

Panelde genel olarak teknolojik gelişmelerin temel bilimlere olan katkısından bahsedildi. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arda, bilimin multidisipliner alanından konuşmak istediğini söyledi ve “Bir çok farklı alanın uzmanıyla işbirliği yapmak gerektiğine inanıyorum. Matematik, fizik, kimya gibi temel bilimlerin; tıp ve mühendislik alanlarından katkı almadan, yaptığımız işlerin bir yere varacağını düşünmek çok mümkün gözükmüyor ” dedi.

SONY DSC

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden katılan Doç. Dr. Fatma Neşe Kök; bir temel bilimin uzmanının, teknolojinin gelişiminden sonra, çalışmalarını daha üst seviyelere çıkarmasından ve temel bilimlere ait çalışmalarını kolaylaştırmasından bahsetti. Bununla beraber Doç. Dr. Kök, “Toplumun bir bilgi birikimi ve donanımı olması lazım, devletin de bir teknoloji politikası olması lazım” diye ekledi.

İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Katılan Yrd. Doç. Dr. Bilal Ersen Kerman, konuşmasında teknoloji ve bilimin farkından bahsetti ve “Bilim, neden olamayacağı üzerine konuşurken; teknoloji, nasıl olacağını söyleyen bir kavramdır” dedi.

SONY DSC

Panel soru ve cevaplarla sona erdi.