Tarihin Işığında Türk-Kazak Dostluğu

AJANS ÜNİVERSİTE – Deniz ÇAKTUĞ

 

“Kazakistan’da Yeni Bulunan Oğuz-Kıpçak Yerleşim ve Kurganlarında Kültürel Mirasın Korunması Çalışmaları” adlı konferans bugün Avrasya Enstitüsü’nde gerçekleştirildi

 

İÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Dalı Öğretim Üyesi Yar. Doç. Fethi Ahmet Yüksel’in konuşmasını yaptığı konferansta Kazakistan’ın başkenti Astana’nın Kumay Bölgesi’ndeki Turgay köyünde yürütülen kazı çalışmaları hakkında bilgi verildi. Konferansta kazı ekibinin başkanı Ayman Dasimbayeva da oradaydı.

 

Yar. Doç. Yüksel, Kumay Arkeoloji ve Etnografya Açık Hava Müzesi Kazak-Türk Projesi kapsamında yapılan çalışmalar boyunca gün ışığına çıkan kurganları, höyükleri, tören yerlerini ve mezarları anlattı. Kumay Vadisi’nde araştırılacak daha çok şeyin olduğunu vurgulayan Yüksel, çalışmaların 10 Ağustos 2014 tarihinde yeniden başlayacağını belirtti. Çalışmalar boyunca Kazak öğrencilerin çok ilgili olduğu, sık sık geziler düzenlendiği için gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi. Yard. Doç. Yüksel, ana unsurun Türkiye’deki üniversitelerle diğer dost ülkelerdeki üniversitelerin işbirliği içinde çalışıldığı,tecrübeli, her sahada söz sahibi olan arkeoloji ekiplerimizin olduğuna dikkat çekti.

 

Konuşmanın sonunda kültürel mirasın korunması, aktarılması ve Anadolu’dan kaçırılan antik eserler konusu tartışıldı.