Tarihe Tanıklık Eden Fotoğraflar Sergileniyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif KARAKOÇ, Efe SÖNMEZ

Dünya çapında gazete, ajans ya da dergi gibi basın kuruluşlarında çalışan foto muhabirlerinin, son bir yılın gündemini oluşturan fotoğraflarının sergilendiği Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi, 13 Ağustos ile 2 Eylül tarihlerinde İstanbullu fotoğraf meraklılarını bekliyor.

Bayrampaşa’daki Forum İstanbul AVM’de izlenime açılan sergi, 140 fotoğraftan oluşuyor. Bu yılki serginin konuğu ise Orta Afrika’daki protestolar sırasında çektiği fotoğraflarla ödül alan Fransız fotoğrafçı William Daniels. Yıl boyunca dünyanın dört bir yanındaki metropol kentleri dolaşan sergi, geçen yıl dünya çapında gündeme gelen önemli olayların güncesi ve belgeseli niteliğini de taşıyor. Jüri üyeleri, Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi için binlerce fotoğraf arasından bir seçki yaptı.

100 Bin Fotoğraf Arasından Seçildi

Sergi için 19 jüri üyesi, 132 ülkeden 5 bin 754 fotoğrafçının gönderdiği 98 bin 671 fotoğraf arasından 140 fotoğraf seçti. Sergiyi gezenler, geçen yılın önemli olaylarına bir foto muhabirinin gözünden bakma şansı da yakalıyor. Genel Haberler Hikayeler kategorisinde ikincilik ödülü alan William Daniels, 12-14 Ağustos arasında gerçekleşecek Fotojurnalizm atölyesinin modertörlüğünü de üstlenecek. Daniels ayrıca 14 Ağustos’ta Salt Beyoğlu’nda bir de sunum gerçekleştirecek. Geçen aylarda hayatını kaybeden uluslararası Türk fotoğrafçı Kerim Ökten, Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi kapsamında anılacak. European Pressphoto Agency (EPA) ve Associated Press (AP) ajanslarında uzun yıllar çalışan Ökten, sergilenecek fotoğrafları belirleyen final jüri üyelerinden biriydi.

fotoğraf

Dünya Basın Fotoğrafları 2014 Multimedya Yarışması’nda Uzun Metraj dalında Birincilik ödülünü kazanan Emin Özmen ile multimedya konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapan ve eğitim veren Sevgi Ortaç, Salt Beyoğlu’nda 15 Ağustos’ta bir söyleşi gerçekleştirecek. İkili, fotojurnalizm alanında multimedya mecrası hakkında konuşacaklar ve hem Özmen’in ödül kazandığı çalışma hem de yarışmada ödül kazanan diğer çalışmalardan oluşan bir sunum yapacak.

Fotoğraf Ruhu Tüm İstanbul’a Yayılacak

Forum İstanbul’da sergiyle eşzamanlı olarak gerçekleşecek etkinliklerle ziyaretçiler fotoğrafın büyülü dünyasının bir parçası olacak. Orta-ileri seviye fotoğrafçılar 12-14 Ağustos tarihlerinde Willam Daniels’in moderatörlüğünde gerçekleşecek Fotojurnalizm atölye çalışmasında güncel olayları fotoğraf aracılığıyla anlatmanın teknikleri üzerinde çalışırken, çocuklar 23-24 Ağustos’ta  “Fotoğraf’ın F’si” atölyesinde fotoğrafçılığa ilk adımı atacaklar. 29-31 Ağustos’ta Fotorek Fotoğraf Merkezi’nde gerçekleşecek Foto-Maraton yarışmasında ise amatör veya profesyonel tüm fotoğrafçılar, eserlerini usta bir jürinin değerlendirmesine sunacak ve ödüller için yarışacaklar.