“Tarihçilerin Kutbu” Halil İnalcik Vefat Etti

AJANS ÜNİVERSİTE-Halil SAÇ

Ömrünü tarih araştırma ve çalışmalarına adayan, eserleriyle geçmişe ışık tutan, aralarında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da bulunduğu birçok tarihçinin hocası olan ve bu yüzden “hocaların hocası” olarak anılan ünlü tarihçi-yazar Prof. Dr. Halil İnalcık 25 Temmuz günü saat 19:10’da Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti.

Halil İnalcık Kimdir?

Dünyaca ünlü tarihçi İnalcık, 26 Mayıs 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi. 1924 yılında ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşen İnalcık, burada Gazi İlkokulu’nu bitirdi. Ortaokulda yatılı olarak Sivas Öğretmen Okulu’na verilmesinden sonra 1932 yılında Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu’na nakledildi.

1935 yılında öğretmen okulunu bitirmesinin ardından Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne başladı. 1940 yılında buradan mezun olduktan sonra Yakınçağ Tarihi Bölümü’nde asistan oldu. Daha sonra Şevkiye Hanım ile evlenen İnalcık’ın 1948 yılında Günhan adını verdikleri çocukları dünyaya geldi.

İnalcık’ın İstanbul arşiv belgelerinden derlediği “Tanzimat ve Bulgar Meselesi” başlıklı tezini tamamlamasının ardından doktora payesini aldı. Uzun yıllar aynı fakütede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972’de Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne davet edildi.

1973 yılında “The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600” kitabı yayımlandı. 1993’te Bilkent Üniversitesi’ne davet edildi ve burada Tarih Bölümü’nü kurdu.  İnalcık çok iyi düzeydeOsmanlı Türkçesi; iyi düzeyde İngilizce, Fransızca, Almanca; orta düzeyde de Arapça, Farsça ve İtalyanca bilmektedir.

Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiltir.

İnalcık’ın hayatının anlatıldığı Emine Çaykara’nın “Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık  Kitabı” adlı söyleşi kitabı 2005 yılında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanmıştır.